Dekarbonizacja i zielona transformacja kolejnymi tematami rzeszowskiej konferencji energetycznej
Dekarbonizacja to w ostatnich latach temat numer jeden w gospodarce, i to wbrew niektórym opiniom nie tylko w Unii Europejskiej. Konieczność rezygnacja z węgla i paliw kopalnych dostrzeżona została także w krajach Azji czy obydwu Ameryk. Ograniczenie paliw kopalnych i przejście w stronę „zielonej gospodarki będzie jednym z ważniejszych tematów Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne” (9 i 10 września w Rzeszowie).
Fot. pixabay/CC0
Wśród tematów tegorocznej konferencji energetycznej, prawie na każdym panelu mowa będzie o transformacji energetycznej i takich jej aspektach, jak dekarbonizacja, przejście na odnawialne źródła energii, nowe źródła w miksie energetycznym czy o efektywności zielonej gospodarki.
- Każdy sektor energetyki podlegać będzie i podlegać musi dekarbonizacji – mówi dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej i prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza, a także pomysłodawca cyklu rzeszowskich konferencji. - Znany nam model korzystania z surowców energetycznych wyczerpał się na naszych oczach.
Jednym ze sposobów na dekarbonizację gospodarki, jest szerokie zastosowanie wodoru w energetyce, zarówno jako paliwa, jak też jako magazynu energii.
- Zajmujemy się na Politechnice Rzeszowskiej sposobami wykorzystania wodoru, zarówno w pracach badawczych, jak i współpracując z biznesem - mówi prof. Jarosław Sęp, prorektor Politechniki Rzeszowskiej oraz prezes Podkarpackiej Doliny Wodorowej. - Najlepszym tego przykładem jest nasze laboratorium wodorowe, gdzie prowadzimy badania nad nowymi paliwami, które znajdą zastosowanie w lotnictwie, kosmonautyce czy szeroko rozumianej energetyce. Ale też zajmujemy się tym w stowarzyszeniu Podkarpacka Dolina Wodorowa czyli w organizacji grupującej firmy i samorządy zainteresowane wejściem w gospodarkę wodorową.
Zazielenienia wymaga także ciepłownictwo. W tej chwili ciepłownictwo systemowe w Polsce znacznej mierze oparte jest na węglu, a więc pole do zmian i wprowadzania nowych technologii . Zdaniem dr inż. Beaty Piotrowskiej, ekspertki Instytutu ważną rolę w tej dziedzinie mogą odegrać biogaz i biomasa.
- Następnym krokiem może być stosowanie kotłów elektrodowych, zasilanych także energią elektryczną z OZE, zwłaszcza pozyskiwaną z wiatru i słońca – tłumaczy dr inż. Beata Piotrowska. - Polskie ciepłownictwo potrzebować będzie także optymalizacji i zapewnienie efektywności w zarządzaniu produkcją i dystrybucją ciepła, co mogą zapewnić magazyny ciepła.
Uczestnicy konferencji będą starali się odpowiedzieć także na pytanie, jak przeprowadzić zazielenienie gospodarki.
- W Instytucie Polityki Energetycznej od dawna uważamy, że transformacja energetyczna, dekarbonizacja i zazielenienie gospodarki wymagają kompleksowego podejścia, przejrzystości, jasnego pokazania bilansu kosztów i zysków, jak najszerszego udziału nie tylko władz i administracji – także samorządowej od poziomu gmin, ale też biznesu, organizacji społecznych oraz jak najszerszego udziału mieszkańców – mówi dr hab. Mariusz Ruszel.
Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbywać będzie się w dniach 9 i 10 września 2024 r. w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej.
Udział zapowiedzieli już liczni goście, m.in. minister przemysłu dr hab. Marzena Czarnecka, Philippe Van Exem – współprzewodniczący Komitetu Naftowego NATO Dominik P. Jankowski – zastępca ambasadora w Stałym Przedstawicielstwie RP przy NATO, Maciej Kołaczkowski - ekspert Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, Dawid Cycoń - prezes ML System S.A., dr Michał Kurtyka - były minister klimatu i środowiska, Marcin Korolec – były minister środowiska, menedżerowie z licznych firma sektora energetycznego, parlamentarzyści i samorządowcy, eksperci, naukowcy i przedstawiciele think tanków.
***
Konferencja jest dofinansowana ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Doskonała Nauka II”.
Link do rejestracji
https://instytutpe-konferencja2024.konfeo.com/pl/groups
***
Partner Strategiczny: ML System S.A.
Partnerzy Srebrni: Województwo Podkarpackie, Veolia
Partner Brązowy: Alpetrol sp. z o.o.
Partner Wspierający MPWiK Rzeszów sp. z o.o.