„Samarytanie z Markowej” wystawa deskali w skansenie
KOLBUSZOWA. Inspiracją do powstania wystawy były fotografie Józefa Ulmy w interpretacji Arkadiusza Andrejkowa.
Ocalały z pożogi wojennej zbiór fotografii autorstwa Józefa Ulmy stał się impulsem do wspólnego przedsięwzięcia znanego artysty Arkadiusza Andrejkowa oraz Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. W wyniku tej współpracy powstało 13 deskali opartych na fotografiach z domowego archiwum Józefa Ulmy. Ich reprodukcje tych zostały wykorzystane w kalendarzu Województwa Podkarpackiego na 2024 rok – ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Rodziny Ulmów.
Fotografia fascynowała Józefa Ulmę nie mniej, niż nowatorskie formy uprawy owoców i warzyw. Z zachowanych fotografii poznajemy Ulmów jako rodzinę, jakich wiele żyło na terenie ówczesnej Rzeczypospolitej. Fotograf-amator uwieczniał bliskich w trakcie prozaicznych czynności: Wiktorię przygotowującą posiłek czy otoczoną gromadką dzieci podczas rozwieszania prania, Stasię ćwiczącą pisanie, Marysię bawiącą się beztrosko w cebrzyku… Na pewnej części zdjęć Józef uwiecznił także siebie, pozując przeważnie podczas wykonywania prac w gospodarstwie. Postacie dorosłych i dzieci budują obraz życia ubogiego i nielekkiego, ale jednocześnie życia spokojnego i pomimo wielu trosk, szczęśliwego.
Do dziś zachowało się około tysiąca zdjęć jego autorstwa, z których część można oglądać w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.
Wystawę będzie można zwiedzić od 30 lipca do 11 sierpnia br. w domu parafialnym z Książnic w godzinach otwarcia skansenu.
Arkadiusz Andrejkow to artysta malarz, streetartowiec, urodzony w 1985 r. w Sanoku. Absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie w 2010 r. uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof. Antoniego Nikla i prof. Marka Pokrywki. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Znany jest m.in. z autorskiego projektu „Cichy Memoriał” – deskali i murali tworzonych na stodołach, domach i innych budynkach, w większości drewnianych, inspirowanych fotografiami dawnych mieszkańców.
--