Startuje fundusz pożyczkowy dla małych przedsiębiorstw z branży turystycznej Polski Wschodniej
KRAJ. PODKARPACKIE. Z preferencyjnych pożyczek mogą skorzystać przedsiębiorcy z sześciu wschodnich województw.
- Nasz fundusz z ponad 430 mln zł to pierwszy taki fundusz z pieniędzy europejskich. Zarządzanie tymi środkami powierzyliśmy Bankowi Gospodarstwa Krajowego we współpracy z regionalnymi podmiotami samorządowymi z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego oraz mazowieckiego. To jest element strategicznego planu rozwojowego dla Polski. Te regiony tego wsparcia potrzebują – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Oferowane pożyczki z Funduszy Europejskich będą stanowić doskonałe uzupełnienie oferty instytucji finansowych w trudnym okresie wychodzenia polskich przedsiębiorstw po pandemii COVID 19 i wzrostu ryzyka inwestycyjnego, będącego pośrednio wynikiem rosyjskiej agresji na Ukrainę. W przeciwieństwie do standardowych dotacji z Unii Europejskiej, zastosowanie instrumentów zwrotnych, w tym pożyczek, oznacza, że po ich spłacie przez przedsiębiorców, unijne fundusze będą mogły być ponownie wykorzystane na podobne lub inne cele wspierające rozwój gospodarczy.
Pożyczki na rozwój turystyki to pieniądze unijne z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Budżet zarezerwowany na ten cel w programie to 100 mln euro. Z uwagi na odnawialny charakter (spłaty pożyczek), suma ta może wzrosnąć do 2029 r.
Pożyczki na rozwój turystyki - dla kogo i na co
Z pożyczek mogą skorzystać mikro, mali i średni przedsiębiorcy działający w branży turystycznej lub okołoturystycznej. Warunkiem otrzymania wsparcia jest ulokowanie inwestycji na terenie Polski Wschodniej, tj. województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego lub regionalnego mazowieckiego (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów). Wnioskujący mogą ubiegać się o wparcie w wysokości do 1 mln zł. Maksymalny okres spłaty to 7 lat (84 miesiące). Wysokość oraz terminy spłat rat mogą uwzględniać sezonowy charakter działalności w branży turystycznej. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na korzystniejsze niż rynkowe oprocentowanie pożyczki, które jest stałe w całym okresie jej obowiązywania, a także na brak opłat i prowizji za jej udzielenie i obsługę. Co istotne, jeden przedsiębiorca może zawnioskować nawet o dwie pożyczki.
Dodatkowe preferencje będą dotyczyć inwestycji młodych firm - prowadzących działalność nie dłużej niż trzy lata oraz inwestycji komplementarnych do szlaków turystycznych, jakie powstaną w ramach priorytetu V programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.
Pieniądze będzie można przeznaczyć np. na rozbudowę pensjonatu, restauracji, parku linowego, wypożyczalni kajaków i wielu innych przedsięwzięć wpisujących się w szeroko rozumianą branżę turystyczną.
Pożyczek będą udzielać partnerzy finansujący, wybrani przez BGK w drodze konkurencyjnej procedury. Pożyczki będą udzielane przez: w woj. lubelskim: Konsorcjum: Lubelska Fundacja Rozwoju (LFR) i Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego (BARR S.A.); w woj. podkarpackim: Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A.; w woj. podlaskim: Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego; w woj. świętokrzyskim: Świętokrzyski Fundusz Rozwoju sp. z o.o.; w woj. warmińsko-mazurskim: Konsorcjum: SCREP, DAR S.A., FRR Łukta, FWPR, NFR Nida; w woj. mazowieckim (bez Warszawy i otaczających ją powiatów): Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.