Nagroda „Naukowiec Przyszłości” 2023 dla dr inż. Małgorzaty Karbarz
RZESZÓW. Dr inż. Małgorzata Karbarz z Uniwersytetu Rzeszowskiego, podczas 8 Forum Inteligentnego Rozwoju, otrzymała nagrodę w kategorii „Kobieta nauki, która zmienia świat” za pozytywne podejście do upowszechniania informacji o dotychczasowych wynikach przedsięwzięcia. Jest to jedyne takie wyróżnienie na Podkarpaciu.
Dr inż. Małgorzata Karbarz z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Fot. archiwum PCI
Nagrodzony projekt dotyczył opracowania metody do identyfikacji gatunkowej suplementów diety z zastosowaniem metody molekularnej – barkodowania DNA. Suplementy diety zawierające grzyby, są coraz bardziej powszechne i chętnie stosowane. Technologia pozwoli zweryfikować czy drogie grzyby, stanowiące składnik suplementu, nie zostały zastąpione tańszym i łatwo dostępnym zamiennikiem o innych właściwościach. Nie jest to rzadkie zjawisko, producenci suplementów często podają błędną nazwę gatunkową na opakowaniach. Może być to celowe lub wynikać z błędów identyfikacji materiału wyjściowego za pomocą analizy morfologicznej. W ramach projektu opracowano prototyp metody do analizy składników suplementów diety opartej o barkodowanie DNA.
Projekt „Metoda identyfikacji składników suplementów diety oparta o barkodowanie DNA” został sfinansowany przez Podkarpackie Centrum Innowacji w ramach III Naboru Programu Grantowego w kwocie 495 tys. zł, a także Mini Funduszu Rozwojowego w kwocie 49 tys. zł.
To nie pierwsze wyróżnienie dla tego projektu. W roku 2022 r. znalazł się w gronie finalistów DeepTech Summit 2022 oraz uzyskał srebrny medal na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2023. – Jesteśmy dumni, że projekt finansowany przez PCI zdobył uznanie na tak ważnych wydarzeniach w Polsce. Oprócz samego finansowania, dział rozwoju PCI wspiera w dalszym rozwoju takie ambitne projekty, prowadząc je w stronę komercjalizacji – mówi Timea Sulenta – Pluta, Dyrektor Zarządzający ds. Komercjalizacji Badań PCI.
– Dziękuję za wyróżnienie i możliwość prezentacji swoich wyników na tym niezwykłym wydarzeniu łączącym ludzi nauki i biznesu. Dziękuję wszystkim którzy przyczynili się do tego sukcesu. Dziękuję zespołowi: dr hab. Agnieszce Sękarze, dr Piotrowi Ziębie, dr Przemysławowi Sołkowi mgr inż. Angelice Zapał, mgr inż. Dominice Szlachcikowskiej. Dziękuję Podkarpackiemu Centrum Innowacji oraz Uniwersytetowi Rzeszowskiemu – mówi dr inż. Małgorzata Karbarz, adiunkt prowadzący badania na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Podkarpackie Centrum Innowacji gratuluje sukcesów naukowych dr inż. Małgorzacie Karbarz i kontynuuje wspieranie ambitnych projektów prowadząc je w stronę komercjalizacji, przyczyniając się do rozwoju innowacyjnych rozwiązań.