Fasola wrzawska – w 2013 roku będą niskie plony
WRZAWY, POW. TARNOBRZESKI. Niższe plony jednego z dwóch podkarpackich produktów z unijnym certyfikatem Chroniona Nazwa Pochodzenia.
Fot. podkarpackiesmaki.pl
Fasola „Piękny Jaś” to produkt certyfikowany w Unii Europejskiej Chronioną Nazwą Pochodzenia (od 13 stycznia 2012 r.), co oznacza, że uprawiać można go tylko w określonych miejscach.Uprawiana jest przez rolników w widłach Wisły i Sanu, szczególnie w okolicach wsi Wrzawy (gmina Gorzyce w powiecie tarnobrzeskim) oraz w gminach Zaleszany i Radomyśl nad Sanem.
Tam, dzięki dużej wilgotności występują doskonałe warunki do jej uprawy.
Zdaniem Wacława Pyrkosza, prezesa Stowarzyszenia Producentów Fasoli Tycznej „Piękny Jaś” we Wrzawach (członka Klastra Podkarpackie Smaki), susza w lecie spowodowała, że nie wszystkie nasiona wykształciły się prawidłowo, dlatego rolnicy spodziewają się niższych od ubiegłorocznych plonów.
Producenci certyfikowanej fasoli, którzy obsadzili w tym roku zaledwie 18 hektarów, muszą uzyskać certyfikat potwierdzający jakość produktu.
Stowarzyszenie zrzesza od 28 kwietnia 2007 r. producentów fasoli tycznej „Piękny Jaś” - 32 rolników, z których 11 prowadzi uprawę zgodną z certyfikatem. „
kz