Dlaczego kocioł odzysknicowy to najefektywniejsze rozwiązanie na rynku energetycznym? Wyjaśniamy!
Kotły odzysknicowe (zwane walczakami) to specjalny rodzaj urządzeń podnoszących sprawność systemu kotłowni. Ich celem jest wymiana ciepła spalin w celu wygenerowania pary wodnej. Dzieje się to na skutek odebrania energii cieplnej z gazów uzyskiwanych w wyniku wcześniejszego procesu spalania w kotłach przemysłowych. Dlaczego to rewolucyjne rozwiązanie na rynku urządzeń grzewczych?
Popularność kotłów odzyskownicowych
Jednym z bardziej rewolucyjnych rozwiązań dostępnych na rynku w zakresie wytwarzania energii jest kocioł odzysknicowy. Budowa oraz zasada jego działania są bardzo proste. Urządzenie to ma za zadanie odebrać energię cieplną ze spalin i wyprodukować parę wodną pod odpowiednim ciśnieniem.
Kocioł odzysknicowy wykorzystuje zatem ciepło odpadowe pochodzące ze spalin do wytwarzania pary wodnej, celem jej dalszego przetworzenia w innych procesach technologicznych, na przykład ciepłowniczych czy energetycznych.
Parowe kotły odzysknicowe dzięki zastosowaniu efektywnego wymiennika rurowego tworzą instalację technologiczną charakteryzują się wysokim stopniem sprawności. Urządzenia te są często łączone ze specjalistycznymi modułami energetycznymi (ekonomizerami), które mają za zadanie efektywnie wykorzystywać energią pierwotną.
Kotły odzysknicowe nadają się doskonale zarówno do nowo projektowanych budynków, jak i już istniejących. Czy są efektywne i wydajne?
Efektywność i wydajność kotłów odzysknicowych
Pomimo rosnącej popularności parowych kotłów odzysknicowych powstaje pytanie dotyczące ich efektywności, wydajności i tym samym opłacalności w użytkowaniu. Przede wszystkim urządzenia te są bardzo dobrze izolowane, co mocno podnosi efektywność energetyczną i jest rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska. Dodatkowo wyposażone są w nowoczesne osprzęty podnoszące ich bezpieczeństwo użytkowania.
Ogólnie rzecz ujmując, zastosowanie wydajnych kotłów odzysknicowych skutkuje uzyskaniem jak większej sprawności – ilość włożonej energii pierwotnej powinna pozwolić na wytworzenie takiej samej energii technologicznej lub większej. Więcej informacji o tym, jak działa kocioł odzysknicowy, można uzyskać tutaj: https://bosch-industrial.pl/kotly-przemyslowe/kociol-odzysknicowy/.
Dzięki zastosowaniu kotłów odzysknicowych w zespole z kotłem parowym UL-S marki Bosch możliwe jest znaczne podniesienie efektywności i uzyskiwanie wysokiej mocy grzewczej oraz komfortu użytkowania.
Kocioł parowy, w którym powstaje para, kotła odzysknicowego (odbierający ciepło ze spalin) i modułu kogeneracyjnego, tworzą wysoce wydajny system technologiczny. Zwiększa się liczba wymienników ciepła, których zadaniem jest podwyższenie sprawności produkcji pary technologicznej.
Dzięki zastosowaniu trzech elementów zespołu o różnym zakresie pracy wskazane jest również odpowiednie zaopatrzenie ich w wodę zasilającą. Dzięki takiemu rozwiązaniu energia pierwotna ze spalania może być odzyskana nawet w 97% niż w przypadku rozwiązań kotła parowego z samym ekonomizerem. W jakich przypadkach opłaca się instalowanie kotła odzysknicowego?
Powszechne zastosowanie kotłów odzysknicowych
Zastosowanie kotłów odzysknicowych najczęściej jest podyktowane względami sprawnościowymi. Sprawność bloku energetycznego, w którym zastosowano wyżej wymieniony kocioł, może wzrosnąć nawet do 20% w porównaniu do innych rozwiązań. Najwyższą sprawność można uzyskać z zastosowaniem kotłów odzysknicowych ze specjalnie dobranym ekonomizerem oraz systemem sterowania.
Z kotłów odzyskowych korzystają głównie elektrociepłownie lub przedsiębiorstwa energetyczne, które dostarczają źródło prądu wytwarzane w prądnicy napędzanej parą wodną oraz ciepłą wodę do większych aglomeracji.
Nie jest opłacalne stosowanie takich rozwiązań w prywatnych domach i mieszkaniach. Parowe kotły odzysknicowe posiadają zróżnicowane wyposażenie dopasowane do różnych potrzeb, na przykład intuicyjne panele sterowania kotłem połączone z zaawansowanymi sterownikami programowalnymi.
Artykuł sponsorowany