Czy potanieje żywność?
Tegoroczne lato nie będzie dobrym okresem dla rolników, przede wszystkim z powodu spadających cen zbóż. Czy przełoży się to na ceny żywności?
Fot. Adam Cyło
Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, uważa, że spadek cen jest typowym efektem kryzysu, spowodowanym m.in. osłabieniem się popytu na spożywcze produkty zbożowe. Wpływ mają na to również dobre plony w Polsce i w Europie. Efekty są już widoczne na sklepowych półkach.
– Pamiętajmy, że ceny zbóż były na bardzo wysokim poziomie od wielu lat – mówi Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.
W 2008 roku, gdy ceny zbóż wzrosły o ok. 100 proc., osiągnęły swój rekordowy poziom, który utrzymywał się w kolejnych latach. Ekspert tłumaczy, że obecnie mamy do czynienia z naturalną korektą cenową.
– Jest to korekta związana z jednej strony z dobrymi plonami, bo wszystko zależy od plonów zarówno w Polsce, Unii Europejskiej, jak i na całym świecie, ale również to jest częściowa korekta spowodowana spadkiem popytu na produkty finalne, a to obserwujemy na rynku wewnętrznym, również w Polsce, że na niektóre grupy produktów, w tym produkty zbożowe jest spadek popytu – tłumaczy Gantner.
Jak wiadomo, od kilku lat spada w Polsce spożycie chleba i bułek.
– Ceny żywności przestały być głównym czynnikiem inflacji – podkreśla Andrzej Gantner. – Praktycznie można powiedzieć, że utrzymują się na stałym poziomie, niektóre produkty wręcz tanieją.
Jednak pojawiają się i inne informacje, że ceny żywności nie spadną, producenci będą chcieli zwiększyć rentowność. Nie ma zmian w cenach wędlin i przetworów mięsnych (aczkolwiek używane są jeszcze pasze z poprzedniego sezonu).
Newseria, kar