Spichlerz w Nowym Siole zwyciężył w konkursie „Nasz Zabytek” w województwie podkarpackim
PODKARPACKIE. Organizatorem konkursu jest Fundacja Most the Most. Trwa już kolejny etap konkursu: mieszkańcy Nowego Sioła i okolic mogą zgłaszać pomysły na funkcję społeczną tego budynku.
Zwycięski projekt może liczyć nawet na 1 mln zł dofinansowania do rewitalizacji zabytkowego obiektu. Propozycje fundacja przyjmuje do 3 lutego. Oczywiście przy wyborze zwycięskiej propozycji będzie się liczyła także opinie Podkarpackiego Konserwatora Zabytków oraz właściciela obiektu.
Do podkarpackiej edycji konkursu zgłoszono w sumie 33 zabytki. Były wśród nich m.in. dawny Klasztor Dominikanów w Przemyślu, dawny budynek Towarzystwa Żydowskiego w Jarosławiu, Muzeum Pożarnictwa w Przeworsku, Budynek Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości w Rzeszowie, Spichlerz dworski w Tryńczy, kamienne piwnice w Jaślisce czy Cerkiew w Krzywczy.
Ostatecznie rywalizację wygrał właśnie spichlerz w Nowym Siole. Obiekt znajduje się „na północny-zachód od otoczonego parkiem dworu Gnoińskich. Powstał w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy to wspomniany majątek, w 1808 roku nabył Jan Bartosz Rojowski herbu Cholewa. Wybudował murowany dwór i spichlerz. Kolejno majątek przechodził w inne ręce. Na początku XX w. przeszedł na własność rodziny Gnoińskich.(...) Po wojnie losy spichlerza są niejasne. Wiadomo, że w 1993 roku działka, na której stoi spichlerz przeszła własność na Państwowego Gospodarstwa Rolnego Cieszanów, zaś w 1995 roku została przejęta jako masa upadłościowa przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa. W 2022 r. właścicielem spichlerza została gmina Cieszanów. Spichlerz jako jedyny zachował się z zespołu zabudowań gospodarczych będących zapleczem dla dworu w Nowym Siole”. (opis pani Urszula z Cieszanowa „mostthemost.pl)
Pomysły można zgłaszać przez elektroniczny formularz dostępny na stronie: https://mostthemost.pl/nasz-zabytek-podkarpackie/. Po wyborze propozycji, kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy z właścicielem i przyznanie dofinansowania na rewaloryzację zabytku oraz dostosowanie go do wybranych w konkursie funkcji.