Heli One rozpoczyna budowę hangaru
RZESZÓW, JASIONKA. Inwestycja ma wartość 15 mln dolarów, a pracę ma znaleźć 100 osób.
Od lewej Lars Landness i Sebastian Fołta z Heli One dyrektor zarządzający Consbudu Marek Krejszeff, wiceprezydent Rzeszowa Ryszard Holzer i wiceprzewodniczący sejmiku Janusz Magoń. Fot. Adam Cyło
Heli One to kanadyjska firma (z siedzibą w Delta koło Vancouver w prowincji Brytyjska Kolumbia) zajmująca się transportem za pomocą śmigłowców, m.in. transportem na platformy wiertnicze, leasingiem helikopterów, a także serwisowaniem i naprawami tych maszyn. Firma działa w 35 krajach, a oddziały posiada Stanach Zjednoczonych, Norwegii i Polsce.
W środę (31 lipca) w Jasionce odbyło się uroczyste wbicie pierwszej łopaty na placu budowy nowego hangaru, w którym kanadyjska firma Heli One będzie prowadzić obsługę śmigłowców.
- Posiadamy 250 helikopterów i na pewno nimi będziemy się zajmować – mówi Sebastian Fołta, dyrektor generalny Heli One Polska. – Ponadto otwieramy się na rynek zewnętrzny, będzie obsługiwać maszyny innych klientów. Ściśle współpracujemy z Eurocopterem, dzięki któremu mamy pierwsze zlecenie.
Hangar znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie pasa startowego, tuż obok powstających hangarów dla samolotów. Budowa nie jest widoczna z drogi, dojazd prowadził będzie wzdłuż ogrodzenia lotniska. Spółka lotniskowa oglosiła wczoraj przetarg na jej zbudowanie.
Wykonawcą hangaru jest konsorcjum firm Consbud i DB projekt - obydwie z Warszawy.
- Na pewno zdążymy przed zimą z postawieniem obiektu - zapewnia Marek Krejszeff z Consbudu.
W marcu firma chce już prowadzić działność w nowym miejscu. Na razie firma wynajmuje warsztat w obiektach należących do Portu Lotniczego. Tam prowadzony jest remont generalny Eurocoptera Super Puma. Zleceniodawca jest firma z Australii.
- Biznes Heli One z roku na rok rośnie – mówi Lars Landness, wiceprezes norweskiej spółki Heli One.
W nowym hangarze będzie można pracować równocześnie nad sześcioma maszynami. Obiekt będzie na tyle duży, iż nie trzeba będzie ściągać łopat czy statecznika.
Na razie Heli One zatrudnia 60 pracowników, docelowo ma ich być 100, a być może nawet więcej. szkolenia przeszli w innych oddziałach firmy. Wśród zatrudnionych są tegoroczni absolwenci Zespołu Szkół Mechanicznych w Rzeszowie. Sebastian Fołta zapowiada zatrudnienie następnych.
To pierwsza w Dolinie Lotniczej firma, która świadczy usługi serwisowe. Zdaniem Andrzeja Rybki, dyrektora biura Stowarzyszenia Dolina Lotnicza, pozwoli to przyciągnąc kolejne tego typu przedsiębiorstwa.
ac