Podsumowanie efektów wizyt zagranicznych prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka
RZESZÓW.
Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams i prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. Fot. facebook
Urząd Miasta Rzeszowa przedstawia efekty wizyt prezydenta za granicą i spotkań z politykami z całego świata.
Gainesville - Miami 9-14.02.2022r.
Gainesville
Pierwsza wizyta prezydenta w mieście partnerskim na zaproszenie Burmistrza Gainesville i środowisk polonijnych, z których część prowadzi działalność gospodarczą na terenie Polski i Rzeszowa.
Efekt:
-nawiązanie kontaktów i współpraca pomiędzy miastami w dziedzinie wspierania start-up’ów i technologii medycznych
-pozyskiwanie know-how na temat organizacji hubu innowacji wraz z przestrzenią inkubacyjną i coworkingową.
-26 października 2022r. Burmistrz Gainesville, Lauren Poe i radni miasta przekazali dla Rzeszowa czek o wartości 20 tys. dolarów. Pieniądze zostały zebrane podczas akcji charytatywnej „The Amazing Give”, aby pomóc Rzeszowowi w opiece nad uchodźcami z Ukrainy. To efekt wizyty prezydenta w lutym br. i dobrych stosunków między miastami.
Miami
Wyjazd na zaproszenie Polonii, udział w Kongresie 60 Milionów w towarzystwie ambasadora RP w Waszyngtonie Krzysztofa Szczerskiego, konsula generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego, marszałka Senatu i firm polonijnych. Kongres jest współorganizowany przez firmę zarządzającą Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce, a bierze w nim udział m.in. prezes CM Medyk Stanisław Mazur
Efekt:
- Zaproszenie przez burmistrza Nowego Jorku,
- włączenie Rzeszowa do programu szkoleniowego Open World, finansowanego przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Przeprowadzenie szkoleń dla pracowników UM Rzeszowa zaangażowanych w opiekę nad uchodźcami.
-udział w wydarzeniu World for Ukraine.
Bielefeld-6-9.05.2022
Pierwsza wizyta prezydenta w mieście partnerskim na zaproszenie burmistrza Bielefeldu. Udział w uroczystościach 3 Maja, organizowanych przez Polonię, Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Bielefeldzie.
Przekazanie informacji na temat pomocy na rzecz uchodźców w Rzeszowie i organizacji procesów integracji.
Efekt:
- Zorganizowany w Rzeszowie Kongres Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich i Kongres Krajowego Związku Towarzystw Polsko-Niemieckich z udziałem konsula generalnego Niemiec w Krakowie i kilkudziesięciu osób z Niemiec.
- Pozyskanie grantu ok. 1 miliona zł, od dużej firmy niemieckiej, zlokalizowanej pod Bielefeldem, na utworzenie Miejskiego Centrum Integracji
Realizacja planowanego na przyszły rok projektu z dofinansowaniem UE.
Mississauga (Kanada) + Buffalo (USA)-11-16.05.2022
Misissauga
Rzeszów jest inicjatorem sieci miast lotniczych. To inicjatywa gospodarcza i wizerunkowa. Zakłada wspólny udział w targach, wspólne działania z Radą Gospodarczą i misję gospodarczą z Polską Agencją Inwestycji i Handlu.
Spotkanie z burmistrz Mississaugi Bonnie Crombie.
Spotkanie z Toronto Global i konsul generalną RP w Toronto Magdaleną Pszczółkowską.
Spotkanie z Cyclone Manufacturing – polonijną firmą lotniczą, członkiem Doliny Lotniczej oraz firmą lotniczą Rampf (kontakt podtrzymany podczas targów Farnborough Air Show w lipcu 2022 – spotkanie z Doliną Lotniczą, nawiązanie kontaktów pomiędzy przedsiębiorcami)
Efekt:
Modelowy przykład kontynuacji działań związanych z wyjazdem:
1. Wizyta w Mississauga i Toronto – spotkanie z firmami, agencją promocji gospodarczej Toronto Global, przedstawicielami środowisk polonijnych w Kanadzie
2. Kontynuacją tematów rozpoczętych w Kanadzie było spotkanie na Forum Biznesu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Warszawie 5 października z Prezesem PAIH, przedstawicielami Ambasady Kanady w Polsce i szefem placówki PAIH w Toronto – omówienie konferencji „Doing Business with Canada”
3. 12 października odbyła się ww. konferencja w Rzeszowie – ok. 40 firm wzięło udział w seminarium na temat prowadzenia biznesu w Kanadzie, wejścia na rynek kanadyjski – konferencja dotyczyła aspektów prawnych, finansowych i kulturowych związanych z prowadzeniem biznesu z Kanadyjczykami.
4. Kolejnym elementem będzie w kwietniu 2023 r. organizacja misji gospodarczej rzeszowskich i podkarpackich firm do Montrealu i Toronto. Firmy będą reprezentować dwa sektory – gaming i lotnictwo. Firmy lotnicze, oprócz misji i wizyt studyjnych (w tym w Pratt & Whitney Canada) wezmą udział w Aeromart Montreal – targach lotniczych w Montrealu. Polskie stoisko na tych targach, współfinansowane przez rządową agencję PAIH, będzie tak naprawdę stoiskiem rzeszowskim i podkarpackim.
Buffalo
Pierwsza wizyta prezydenta w mieście partnerskim, spotkanie z burmistrzem Byronem Brownem. Podziękowanie za organizację pomocy ze strony Polonii amerykańskiej w Buffalo.
„Pomost International” – spotkanie z wolontariuszami kursu, którzy ze względu na pandemię, a potem wojnę w Ukrainie, nie mogli zorganizować kolejnej edycji. Podtrzymanie kontaktu, zaproszenie na 2023 r.
Espoo Finlandia -8-10.06.2022
Udział w Eurocities Annual Conference. Rzeszów jest członkiem „Eurocities” największej organizacji zrzeszającej miasta na świecie. Prezydent Rzeszowa jest członkiem Walnego Zgromadzenia i obowiązkowo bierze udział w głosowaniach.
Wystąpienie prezydenta wraz z burmistrzem Wilna i przedstawicielem Charkowa w sprawie organizacji procesu pomocy Ukrainie i sytuacji na granicy. Przedstawienie okoliczności przyznania Rzeszowowi tytułu „Miasto-Ratownik”.
Efekt:
-Przyznanie Rzeszowowi 60 tysięcy euro dofinansowania ze strony Związku Miast Francuskich.
-50 tysięcy euro od firmy Safran na integrację uchodźców na rynku pracy
Berlin - 23.06.2022
Udział w ILA Berlin Air Show
Rzeszów wziął udział w targach lotniczych wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, Doliną Lotniczą i miastem Stalowa Wola.
Efekt:
-Promocja gospodarcza regionu – przykład współpracy administracji z biznesem
Bruksela 12-14.06.2022
Udział w inauguracji programu Net Zero Cities, misji 100 europejskich miast które będą neutralne klimatycznie do 2030 roku.
Efekt:
-W ramach tego projektu, pula dofinansowania wynosi 360 mln euro.
Farnborough 20-23.07.2022
Udział w Farnborough International Airshow
Pierwsza wizyta w mieście partnerskim uznanym ośrodku przemysłu lotniczego, gdzie siedzibę ma wiele firm lotniczych, m.in. BASE, Gulfstream czy Airbus.
Efekt:
-Na bazie współpracy pomiędzy miastami Rushmoor i Rzeszowem, podpisano umowę pomiędzy klastrami lotniczymi: Doliną Lotniczą i Farnborough Aerospace Consortium, która rozpoczęła współpracę pomiędzy klastrami.
-korzyść wizerunkowa dla miasta – wywiad prezydenta dla BBC
-Podczas wizyty w Rushmoor prowadzono rozmowy na temat wojny w Ukrainie i sytuacji uchodźców. Dzięki współpracy Rzeszowa i Rushmoor i uzgodnieniom podjętym podczas wizyty część uchodźców znajdujących się w Rzeszowie mogła rozpocząć nowe życie w Wielkiej Brytanii.
-Zainicjowano współpracę pomiędzy wojskiem brytyjskim i polskim (Podhalańczykami)
-Konferencja „Doing Business with UK” (podobna do kanadyjskiej) i przedstawienie oferty inwestycyjnej dla firm brytyjskich. Współpraca z Brytyjsko-Polską Izbą Handlową .Możliwość inwestowania firm brytyjskich w Rzeszowie i rzeszowskich w Wielkiej Brytanii.
-Udział w inicjatywie „Race to zero” w ramach współpracy z Rushmoor i Ambasadą Brytyjską w Polsce, w kampanię podmioty deklarują podjęcie natychmiastowych działań w celu zmniejszenia o połowę emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku.
Dzięki udziałowi w tej inicjatywie Rzeszów prezentował swoje rozwiązania w transporcie podczas konferencji LCV Cenex Event w Milton Keynes w UK, a także współpracował z londyńską dzielnicą Hammersmith & Fulham w celu pozyskania know-how dot. autobusów wodorowych,
Nowy Jork 2.10-4.10.2022
Celem wyjazdu było spotkanie z Polonią, burmistrzem Nowego Jorku i radnymi, podziękowanie za pomoc w kryzysie uchodźczym. W okręgu wyborczym Radnego Roberta Holdena mieszka Polonia, która organizowała pomoc humanitarną dla Ukrainy, a Rzeszów pomagał w jej przewożeniu. Kontynuując dotychczasowe wspólne działania, Stany Zjednoczone i Polonia chcą pomagać w odbudowie Ukrainy i robić to za pośrednictwem Rzeszowa.
Prezydent wziął udział w 85. Paradzie Pułaskiego, największym święcie Polonii, następnie odbył spotkania z przedstawicielami Polonii.
Spotkanie z burmistrzem Nowego Jorku Eric’em Adamsem oraz radnymi Nowego Jorku, m.in. Robertem Holdenem, Joann Ariola, senatorem Marcinem Bosackim, konsulem generalnym RP w Nowym Jorku Adrianem Kubickim i wielkim marszałkiem Parady Pułaskiego Marcinem Lucem.
Rozmowy dotyczyły przede wszystkim kryzysu uchodźczego i wymiany doświadczeń w tym temacie, ponieważ w Nowym Jorku od lat przebywa wielu uchodźców/migrantów z Ameryki Południowej.
Sacheon 18-21.10.2022
Udział w targach Sacheon Air Show – PKF brał udział w otwarciu z burmistrzem Sacheon.
Wizyta w firmie KAI (od której polski rząd kupuje samoloty szkoleniowe) – przedstawienie Doliny Lotniczej. Prezes KAI otrzymał zaproszenie do Rzeszowa. Ponieważ samoloty KAI będą serwisowane w Polsce, na pewno będą korzystać z usług firm z Rzeszowa i podregionu rzeszowskiego – celem nadrzędnym wizyty było przedstawienie oferty gospodarczej Rzeszowa i podregionu rzeszowskiego.
Spotkanie z burmistrzem Sacheon, z którym od 20 lipca 2018 r. łączy nas list intencyjny o współpracy – rozmowy dotyczyły przede wszystkim ściślejszej współpracy miast w zakresie gospodarki – chcemy, żeby Sacheon stało się kolejnym miastem partnerskim. Profilem jest bardzo zbliżone do Rzeszowa – gospodarka jest oparta głównie na przemyśle lotniczym.
Efekt:
- Kontakty z Sacheon zaczęły się dzięki współpracy Doliny Lotniczej ze swoim koreańskim odpowiednikiem.
- Sieć miast lotniczych – inicjatywa Rzeszowa polegająca na współpracy miast, których gospodarki opierają się m.in. na przemyśle lotniczym – są to lub będą nasze miasta partnerskie, klastry lotnicze w tych miastach też ze sobą współpracują (Rzeszów – kanadyjska Mississauga – brytyjskie Rushmoor – koreańskie Sacheon) – wspólny udział w targach, konferencjach, organizacja misji gospodarczych.
- W 2023 roku burmistrz Sacheon odwiedzi Rzeszów – planujemy wtedy podpisanie umowy o współpracy.
- Dzięki naszym relacjom, miasto Sacheon pokryło koszty pobytu (hotel, wyżywienie i przejazdy lokalne) dla dwóch przedstawicieli Doliny Lotniczej (1 z klastra i 1 firma z Rzeszowa – EL-Automatyka)
-29 września prezydent miał spotkanie z Ambasadorem Korei Płd. w Polsce – rozmowy o współpracy gospodarczej i koreańskich inwestycjach – przygotowujemy się do organizacji misji gospodarczej do Rzeszowa dla koreańskich firm i organizacji konferencji Doing Business with South Korea.
Barcelona 14-18.11.2022
Udział w targach SCEWC Barcelona – po raz pierwszy Rzeszów ma tam stoisko promocyjne
ML System jest naszym głównym partnerem
Zaproszenie do udziału w targach dla rzeszowskich start-up’ów - wsparcie miasta dla rozwijających przedsiębiorstw – Maas Loop (kruszarki do butelek, gospodarka obiegu zamkniętego), FlyTrip (aplikacja dla podróżujących samolotami), Aquares (retencja), Connected Life (sensory), ParkCash (parkowanie)
Prezentacja wdrożeń smart city w Rzeszowie dla miast i firm francuskich i kanadyjskich.
Spotkania z dyplomatami podczas podróży zagranicznych i działalność międzynarodowa prezydenta, dały efekt w postaci przyznanego grantu w wysokości 1 miliona zł na projekt modernizacji hali targowej oraz uruchomieniem transzy finansowej na inne projekty miejskie przez Europejski Bank Inwestycyjny. Rzeszów otrzymał również 10 mln złotych z UNICEF.
-Wczoraj też odwiedziliśmy kilka naszych firm, np. LPP, potentat polski ubraniowy – buduje w naszej strefie przy lotnisku fabrykę – docelowo na 1500 osób. 450 osób z Ukrainy już znalazło tam pracę. Chcemy rozwijać miasto. Wszystko robimy po to, aby mądrze skorzystać z szans historycznych, jakie się przed nami otworzyły. Aby budować relacje gospodarze, ściągać inwestycje, zatrzymywać tu część ludzi -powiedział prezydent Konrad Fijołek.