Jak komercjalizować badania naukowe – dyskusja w Rzeszowie
RZESZÓW, PODKARPACKIE. Kojarzenie nauki z przemysłem nie jest łatwe. Przedsiębiorcy i naukowcy zwykle mówią innymi językami, mają odmienną mentalność. A czasem odmienne cele.
Fot. ITSW
W pierwszych dniach lipca (3-4.07) w Rzeszowie, na Politechnice Rzeszowskiej oraz Łańcucie odbyło się seminarium poświęcone aktualnej ocenie wyników prac realizowanych przez kilka polskich uczelni w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i projektu kluczowego „Nowoczesne technologie materiałowe stosowane w przemyśle lotniczymi”. Badania realizowane przez kilka polskich politechnik ( Rzeszowską, Śląską, Lubelską, Częstochowską, Warszawską i Instytut Lotnictwa w Warszawie) dotyczą plastycznego kształtowania stopów magnezu (kucie precyzyjne, tłoczenie, wyciskanie) oraz plastycznego kształtowania lotniczych stopów Al (w tym Al-Li) oraz Ti.
Wyniki dotychczasowych prac przedstawione przez naukowców z wymienionych ośrodków wydają się być interesujące i obiecujące.
Na seminarium mowa była m.in. o szansach implementacji projektowych rezultatów w przemyśle lotniczym.
-Trudno to w tej chwili przesądzać, ale komercjalizacja nie będzie łatwa. Potrzebne tu jest aktywizowanie samego przemysłu. Bez włączenia firm wytwórczych w różne etapy projektów B+R trudno oczekiwać oszałamiających efektów implementacyjnych – mówi Cezary Kubicki, prezes Inkubatora Technologicznego w Stalowej Woli, uczestnik seminarium. - Przekazaliśmy naukowcom wiele wskazówek i sugestii, które mogą ten efekt ułatwić poprzez włączenie firm metalurgicznych Inkubatora.
ac