Wojna na Ukrainie: Podkarpackie województwem recepcyjnym
RZESZÓW, PODKARPACKIE.
Fot. Straż Graniczna
Zobacz też
Inwazja Rosji na Ukrainę - FILMY I ZDJĘCIA
Jak poinformował wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker, dziś, we wczesnych godzinach porannych rozpoczęły prace nad pierwszym etapem planów przyjęcia uchodźców z Ukrainy. W ramach tego etapu wojewodowie lubelski i podkarpacki rozpoczęli przygotowanie tzw. punktów recepcyjnych przy granicy z Ukrainą.
Każdy z przekraczających naszą granicę uchodźców otrzyma ulotkę, która będzie wydawana bezpośrednio na przejściu granicznym. Zawiera ona podstawową informację dla uchodźców w 4 językach – ukraińskim, polskim, rosyjskim i angielskim.
Dziś w Podkarpackim Urzędzie Wojewózkim odbyła się narada z udziałem samorządowców. Zgodnie z rządowymi decyzjami, województwa Podkarpackie i Lubelskie, jako przygraniczne będą regionami recepcyjnymi. Uchodźcy z Ukrainy będą kierowani do zakwaterowania w innych województwach, nie na Podkarpaciu i nie na Lubelszczyźnie.
Cztery punkty recepcyjne będą na przejściach granicznych i doraźny punkt na dworcu kolejowym w Przemyślu.
W czterech punktach recepcyjnych jest w tej chwili 600 miejsc, ale nie do trwałego pobytu. Stamtąd uchodźcy będą kierowani do innych miejsc lub miejsc wskazanych przez wojewodowów. Wojewodowie będą organizować transport. Już w Krościenku pierwsze osoby zgłosiły się do pomocy.
Osoby bez dokumentów lub bez wymaganych dokumentów moga przebywać w Polsce do 15 dni. Osoba taka ma stawić do do konsultu lub do wojewody w celu legalizacji swojego pobytu.
Na Podkarpacie przybędzie 270 dodatkowych policjantów, będą też dodatkowi strażacy (kadeci z Krakowa) oraz autobusy, które będą odwozić uchodźców do Małopolski, na Śląsk czy do wojewóztwa łódzkiego.
Już wiadomo, że z Kijowa jadą dwa pociągi kursowe pociągi po 600 osób w każdym. Tymczasem zwykle było to ok. 100 osób.
- Rzeszów będzie się przygotowywać, by takie zorganizować pomoc dla uchodźców – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. - Na dworcu będzie punkt informacyjny, punkt pierwszego zaopiekowania. W Urzędzie Miasta będzie infolinia, zarówno dla Ukraińców, jak i dla Polaków,
Urząd Miasta zapowiada także zbiórki koców, są już prośby o pomoc od ukraińskich miast partnerskich od agregaty prądotwórcze, żywność, materiały opatrunkowe. Artykuły takie będzie można oddawać do domów kultury (jeszcze decyzji nie ma). Miasto będzie też współpracować z PCK i innymi organizacjami.
.