Szukali dziko występujących roślin – szkolenie Traditional and wild
PODKARPACKIE. W dniach 27–29 maja br. odbyło się trzydniowe, bezpłatne szkolenie z zakresu rozpoznawania, zbierania i pozyskiwania oraz przetwarzania, a także możliwości sprzedaży zebranego surowca dziko występujących roślin na rynku podkarpackim.
Uczestnicy szkolenia podczas zajęć terenowych
Od 1 maja 2011 do 30 kwietnia 2014 r. Stowarzyszenie „Pro Carpathia” wspólnie z partnerami z Czech, Węgier i Słowenii realizuje projekt „Promocja tradycyjnych form zbieractwa dzikich roślin w celu zniwelowania różnic społecznych i ekonomicznych w Europie Środkowej” nazywane w skrócie „Traditional and wild”. Celem projektu jest zachowanie wiedzy na temat tradycyjnego zbieractwa ziół i roślin, jako elementu dziedzictwa kulturowego regionów Europy Środkowej oraz wykorzystanie w sposób zrównoważony tej wiedzy przez najbardziej wrażliwe grupy społeczne w celu poprawy sytuacji życiowej.
Zorganiowane przez Pro Carpathię szkolenie odbywałona terenie Płaskowyżu Kolbuszowskiego. Prowadzili je pracownic Uniwersytetu Rzeszowskiego: prof. Czesława Trąba oraz dr Paweł Wolański.
- Szkolenie objęło grupę ponad 30 osób starszych, bezrobotnych oraz kobiety - powiedziała Małgorzata Draganik, koordynator projektu „Traditional and wild” ze Stowarzyszenia „Pro Carpathia”. - Wzięli w nim udział także pasjonaci, szczególnie zainteresowani wiedzą z zakresu występowania dziko rosnących roślin i wykorzystaniem jej w sposób praktyczny.
Nawet deszcz podczas zajęć terenowych nie przeszkadzał uczestnikom w eksplorowaniu łąk w celu odnalezienia i poznania cennych ziół.
– Wiedza zdobyta w terenie będzie przydatna w codziennym życiu, a nawet opłacalna – dodaje Małgorzata Draganik. Wieszość z materiałów szkoleniowych, jakie były rozdawane uczestnikom, są dostępne w wersji elektronicznej do pobrania ze strony: www.traditionalandwild.eu/pl.
Projekt jest realizowany w ramach Programu dla Europy Środkowej, współfinansowanego ze środków Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego.
ac