Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu

Raytheon odebrał od HSW dwie pierwsze kompletne wyrzutnie systemu Wisła

Opublikowano: 2021-11-17 19:39:45, przez: admin, w kategorii: Firmy

STALOWA WOLA. Zadanie realizowane jest w oparciu o umowę podwykonawstwa do umowy Foreign Military Sales z 2018 r., zawartej przez rząd USA z firmą Raytheon Technologies - producentem systemów Patriot, stanowiących bazę dla systemów Wisła.

Fot. PGZ

Fot. PGZ

 

- To pierwsze wyprodukowane w HSW S.A. wyrzutnie rakietowe M903 systemu Patriot. Mam nadzieję, że te pierwsze wyrzutnie wyprodukowane w Polsce trafią już niedługo na wyposażenie jednostek wojskowych - mówi Bartłomiej Zając, prezes Huty Stalowa Wola - Zebraliśmy sporo nowych doświadczeń przy realizacji tego zamówienia. Mogę też śmiało potwierdzić, że Huta Stalowa Wola jest dobrym i rzetelnym partnerem dla strony amerykańskiej.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Kolejne dwie wyrzutnie M903 są już w trakcie integracji i testów w Hucie Stalowa Wola. Ich przekazanie planowane jest na koniec 2021 roku.

Umowa wykonawcza realizowana jest w ramach polsko-amerykańskiej umowy międzyrządowej zawartej 28 marca 2018 r. na dostawę do polskiej armii zestawów rakietowych obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, bazującego na systemie Patriot. W konsekwencji tego zamówienia Huta Stalowa Wola wykona w sumie 16 wyrzutni M903, które wejdą na wyposażenie dwóch baterii systemu Wisła.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

Huta Stalowa Wola w ramach udziału w programie zbudowała centrum produkcyjno-montażowe, które docelowo może przejąć również funkcje centrum serwisowania, obsługi i napraw wyrzutni M903 Patriot będących na wyposażeniu obecnych i przyszłych użytkowników.

Konsorcjum PGZ-Wisła odpowiadające za realizację programu po stronie Polskiej Grupy Zbrojeniowej składa się z czternastu podmiotów: PGZ S.A. (lider konsorcjum), Huty Stalowa Wola, Mesko, Pit-Radwar, Wojskowych Zakładów Elektronicznych, Jelcz, Autosan, Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej, Wojskowych Zakładów Uzbrojenia, Zakładów Mechanicznych Tarnów, Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1, Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2, PCO oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1.

Celem programu Wisła jest pozyskanie zestawów rakietowych obrony powietrznej średniego zasięgu wraz z sieciocentrycznym systemem łączności i dowodzenia. W pierwszej fazie programu Polska pozyska 2 baterie (16 wyrzutni) systemu Patriot w konfiguracji obejmującej m.in. pociski PAC-3 MSE oraz system IBCS. Oprócz wyrzutni, w przedsiębiorstwach wchodzących w skład PGZ produkowany jest szereg innych elementów zestawów, w tym: pojazdy logistyczne, samochody transportowo-załadowcze, komponenty wyrzutni, pocisków rakietowych oraz systemów radiolokacyjnych.

 .