Wyjazd za granicę – w jaki sposób ubezpieczyć swój samochód?
Wakacje to czas, w którym dużo podróżujemy – również za granicę. Coraz więcej osób – czy to z powodu pandemii koronawirusa utrudniającej poruszanie się samolotami, czy też z uwagi na własne upodobania – decyduje się na podróż do innych państw własnym samochodem. W przypadku podjęcia takiego rozwiązania należy pamiętać o ubezpieczeniu, które w wielu krajach jest po prostu obowiązkowe.
Planowanie wyprawy zagranicznej nie należy do najłatwiejszych. Zwłaszcza wtedy, kiedy podejmujemy decyzję o wyjeździe własnym samochodem. Lista rzeczy, o których należy pamiętać, mocno się wydłuża, zniechęcając do podróży. Jedną z kwestii niedających się pominąć jest kwestia ubezpieczenia samochodu. Czy polisa OC jest obowiązkowa? Czy za granicą honoruje się polskie ubezpieczenie? Czy warto wykupić również ubezpieczenie AC? I czym jest tak zwana Zielona Karta?
OC za granicą – jak to rozwiązać?
Jak się okazuje – nie tylko w Polsce, ale na obszarze całej Unii Europejskiej, obowiązuje nakaz posiadania aktualnego ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Na szczęście dla polskich kierowców przepisy w Unii zostały tak dopasowane, by polskie polisy były ważne i honorowane w krajach członkowskich. W przypadku podróży po Unii jedyne co musimy zrobić, to upewnić się, że nasze ubezpieczenie jest ważne, a składka opłacona. Nikt raczej nie chciałby podczas urlopu załatwiać przedłużenia polisy na odległość z zagranicy.
Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku wyjazdu do krajów nienależących Unii Europejskiej, ale leżących w Europie (takich jak na przykład: Ukraina, Białoruś czy Azerbejdżan). Jeśli planujemy podróż autem do któregoś z nich, będziemy musieli posiadać tak zwaną Zieloną Kartę (oficjalnie: Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego).
AC za granicą – czy warto wykupić?
Jak powszechnie wiadomo – ubezpieczenie autocasco nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym. W przeciwieństwie do OC jego brak nie grozi karami. Mówiąc w skrócie – AC to ubezpieczenie, które chroni nasz samochód oraz jego wyposażenie przed różnymi losowymi zdarzeniami oraz wypadkami. Najczęściej zakres tego typu polisy obejmuje szkody powstałe w wyniku wypadków drogowych, działania zwierząt i ludzi, szkód wyrządzonych przez warunki pogodowe czy też kradzieży albo pożaru.
Wyjeżdżając za granicę, często nie wiemy, z czym przyjdzie nam się zmierzyć. W niektórych krajach statystyki dotyczące wandalizmu czy kradzieży aut są na naprawdę wysokim poziomie. Co więcej – za granicą musimy liczyć się z różnymi warunkami drogowymi oraz atmosferycznymi. Opłacenie składek AC może być zbawienne, jeśli przyjdzie nam się zmierzyć z przykrym w skutkach zdarzeniem losowym. Należy jednak pamiętać, by powstałą na zagranicznym wyjeździe szkodę zgłosić bezzwłocznie firmie ubezpieczeniowej. Zwlekanie z tym aż do powrotu do kraju może równać się odmowie wypłaty odszkodowania przez agencję.
Ubezpieczenia OC i AC na wyjazd – jak znaleźć najlepsze?
Zarówno ubezpieczenie OC jak i AC będziemy mogli wykupić w jednej z firm oferujących polisy. Jedynym naszym wyzwaniem w tej kwestii będzie wybór najlepszego ubezpieczyciela i wariantu polisy. Z tym jednak pomóc mogą nam kalkulatory i porównywarki internetowe, które wyszukają najbardziej korzystne propozycje i przedstawią nam zestawienie.
Świetnym rozwiązaniem, jeśli planujemy wykupić nie tylko OC ale i AC, będzie wybór pakietu OC/AC. W takich przypadkach zazwyczaj możemy liczyć na lepsze warunki składek.
Nie powinniśmy również martwić się załatwianiem tak zwanej Zielonej Karty wymaganej w krajach europejskich niebędących członkami Unii. Agencje ubezpieczeniowe najczęściej posiadają również ofertę Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczenie Komunikacyjnego.
Jak widać – podróż samochodem za granicę jest wyzwaniem. Jeśli jednak będziemy pamiętać o opłaceniu składek OC i wykupieniu ubezpieczenia AC, oszczędzimy sobie wielu nerwów – zwłaszcza, gdy przydarzy nam się wypadek lub inna sytuacja losowa.
Artykuł sponsorowany
.