Parlament Europejski za ułatwieniami wizowymi dla obywateli Ukrainy
STRASBURG. W czwartek 18 kwietnia 2013 r., podczas sesji plenarnej w Strasburgu, Parlament Europejski przegłosował zmiany w umowie pomiędzy Unią Europejską, a Ukrainą o ułatwieniach w wydawaniu wiz.
Chodzi m.in. zwolnieniem posiadaczy paszportów biometrycznych z obowiązku wizowego oraz uproszczeniem wymogu przedstawiania celu podróży. Większość posłów poparła nowe rozwiązanie, za poprawkami nie głosowała jedynie grupa polityczna liberałów.
Zmiany zostały przyjęte głównie po to, aby ułatwić przekraczanie granicy działaczom organizacji pozarządowych i dziennikarzom, a także ludziom do 25 roku życia, którzy udają się do UE w celach naukowych, czy na imprezy sportowe i kulturalne.
- Poprawki były koniecznością zarówno z powodów administracyjnych, jak i politycznych – uważa poseł Elżbieta Łukacijewska, członkini Delegacji UE-Ukraina. - Dotychczasowy wskaźnik odmownego rozpatrzenia wniosków wizowych obywateli ukraińskich wynosił zaledwie 3,3%, a techniczny sukces umowy ułatwił decyzję na szczeblu politycznym.
Jej zdaniem posłowie rozgraniczyli kwestie polityczne i obecną sytuację na Ukrainie, która, od zwykłych ukraińskich obywateli i ich codziennych problemów przy przekraczaniu granicy z UE.
Parlament Europejski przegłosował również ułatwienia wizowe dla obywateli Mołdowy. Decyzja te otwierają też drogę do dalszej liberalizacji systemu wizowego dla państw Partnerstwa Wschodniego (oprócz Ukrainy i Mołdowy to także Armenia, Azerbejdżan, Białoruś i Gruzja).
ac