Bilans płatniczy w lutym 2013 r. według NBP
Import, eksport, inwestycje zagraniczne oraz relacja składki do Unii Europejskiej do poziomu otrzymanego wsparcia.
Euro. Fot. Europejski Bank Centralny
Wstępne dane wskazują, że w lutym 2013 r., podobnie jak przed miesiącem, odnotowano wyższą dynamikę polskiego eksportu niż importu towarów. Ujemne saldo rachunku bieżącego wyniosło 854 mln euro.
Opublikowane 15 kwietnia przez Narodowy Bank Polski wstępne dane o bilansie płatniczym Polski w lutym br. wskazują, że eksport towarów w tym miesiącu wyniósł blisko 12,1 mld euro, a import 11,5 mld euro. W porównaniu z lutym 2012 r. eksport był wyższy o 3,2 proc., a import był niższy o 8,8 proc. Dodatnie saldo obrotów towarowych wyniosło 602 mln euro, było więc o blisko 1,5 mld euro wyższe niż przed rokieb.
Dodatnie – na kwotę około 0,3 mld euro – pozostawało również saldo handlu usługami, natomiast ujemne było saldo dochodów (1,4 mld euro).
W lutym 2013 r. dodatnie było również saldo transferów z Unią Europejską. Wyniosło ono 276 mln euro. Polska wpłaciła do budżetu UE składkę członkowską w wysokości 815 mln euro, natomiast napływ środków z Unii w transferach bieżących wyniósł w 267 mln euro (przede wszystkim w ramach Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej), a w transferach kapitałowych – 824 mln euro (w głównej mierze w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego).
W lutym odnotowano przyrost zagranicznych inwestycji w Polsce (na kwotę 1,1 mld euro), w tym bezpośrednich na kwotę 613 mln zł. Polskie inwestycje za granicą zmniejszyły się w tym czasie o ponad 1 mld euro.
kar