Konrad Fijołek na posiedzeniu zarządu Unii Metropolii Polskich
Dziś (czwartek, 17 czerwca 2021 r.) w Warszawie, odbyło się posiedzenie zarządu Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, organizacji zrzeszających polskie miasta wojewódzkie. Zaproszony został nowo wybrany prezydent Rzeszowa, Konrad Fijołek.
Posiedzenie prowadził Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i prezes UMP.
- Gratulujemy serdecznie, bo rzeczywiście trzy miesiące temu wyglądało to zupełnie inaczej. My też nie byliśmy pewni, jak można wygrać w Rzeszowie, ale robiliśmy wszystko - mówił Tadeusz Truskolaski. - Ja od razu postanowiłem: jadę dwa razy do Rzeszowa. I wiele osób tak postanowiło, a ta ostatnia konferencja, była przepiękna. Była demonstracją siły samorządu. Pokazała, ile możemy osiągnąć, kiedy będziemy razem.
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania stwierdził, że Rzeszów był najważniejszy nie tylko dla rzeszowian ale i dla całej Polski.
- Dziękujemy, że wytrzymałeś te kilka miesięcy ciężkiej kampanii. Nie chcę Cię martwić, ale to był ten najłatwiejszy etap. Ten najtrudniejszy zaczyna się po zaprzysiężeniu. Ty masz trudniej niż my mieliśmy. Bo my mieliśmy cztery lata, a ty masz tylko dwa. W związku z czym, masz z mojej strony gwarancję pomocy - dodał Jacek Jaśkowiak.
Prezydent-elekt podziękował za wsparcie podczas kampanii.
- To wsparcie okazało się bardzo ważne, bo było mocnym, merytorycznym uderzeniem w rywali – mówił Konrad Fijołek. - Całą tę kampanię opieraliśmy na tej jedności samorządu i merytoryczności. Byliśmy wiarygodni. To było istotne dla rzeszowian, że mogli zobaczyć, że ich przyszły prezydent gra w pierwszej lidze polskich miast.
Tematami dzisiejszego posiedzenia były: projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz proponowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zmiany w zarządzaniu szkołami.
W trakcie posiedzenia omówiono m.in. projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który m.in. ma umożliwić miastom i gminom „dotowanie” uiszczanych przez mieszkańców opłat za odbiór śmieci. W ocenie zarządu UMP nie jest to rozwiązanie systemowe, oczekiwane przez samorządy. Przeciwnie, w połączeniu z zapowiadanymi zmianami w podatku PIT może w efekcie doprowadzić do ograniczenia innych usług publicznych, cięć miejskich inwestycji, remontów lub przyczyną zaciągania przez samorząd dodatkowych zobowiązań (co wpłynie na wysokość deficytu w budżecie miasta).
Prezydenci miast UMP krytycznie ocenili także przedstawione przez resort edukacji propozycje zmian w prawie oświatowym, zmierzające w kierunku ograniczenia roli samorządu i wzmocnienia pozycji kuratora oświaty w zarządzaniu szkołami.