Dotacje na produkty regionalne i tradycyjne
PODKARPACKIE. Od 2 kwietnia do 10 maja br. producenci i wytwórcy produktów regionalnych i ekologicznych, jadalnych produktów leśnych z Podkarpacia mogą starać się o bezzwrotną pomoc finansową w ramach szwajcarsko-polskiego projektu „Alpejsko-Karpacki Most Współpracy”.
Tradycyjne wędliny z ZM Jasiołka. Fot. KZ
Projekt realizuje Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska, a partnerem jest Stowarzyszenie Pro Carpathia. Właśnie w Pro Carpathii można składać wnioski o granty. To już drugi taki nabór.
- Ubiegłoroczny konkurs grantów zainteresował kilkunastu producentów, którzy wykorzystali przyznane środki na zakup maszyn, urządzeń, wykonali remonty czy modernizacje, a nawet zakupili specjalistyczny transport mówi Krzysztof Staszewski, prezes Stowarzyszenia „Pro Carpathia”. - Te prace pozwoliły nam stworzyć Klaster „Podkarpackie Smaki”, skupiającego właśnie takich wytwórców.
O granty mogą starać się m.in. osoby, które chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą oraz firmy, które już się tym zajmują. Wnioski na promocję produktów regionalnych mogą składać także m.in. organizacje pozarządowe i instytucje kultury, a także jednostki samorządu terytorialnego.
- Cały czas chodzi nam o promocję produktu regionalnego, stworzenie możliwości wytwarzania go na zasadach komercyjnych, a nie hobbystycznej, jak to często ma miejsce w dotychczas. Chcemy, aby lokalne produkty na stałe pojawiły się na półkach sklepowych, tak jak jest to w Szwajcarii – dodaje Krzysztof Staszewski.
Działające w ramach projektu od ubiegłego roku Biuro Produktu Regionalnego, Tradycyjnego i Ekologicznego w Rzeszowie (Rynek 16, II piętro) ma charakter instytucji doradczo – szkoleniowej właśnie dla producentów.
O dotacje nie mogą ubiegać się producenci z powiatów leskiego, sanockiego i bieszczadzkiego oraz czterech gmin powiatu rzeszowskiego (Tyczyn, Hyżne, Chmielnik i Błażowa), gdyż tam prowadzony jest inny projekt. Natomiast promocja może obejmować całe Podkarpacie. Szczegóły, w tym dokumenty aplikacyjne są na stronie www.podkarpackiesmaki.pl.
Działania są współfinansowane przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej. Wartość całego projektu to ponad 7 mln franków szwajcarskich, z których 2,6 mln jest w dyspozycji Stowarzyszenia „Pro Carpathia” (blisko 7,3 mln zł).
ac