Budowa magazynu chemikaliów dla Politechniki Rzeszowskiej. Dwie oferty na projekt obiektu
RZESZÓW. Kompleksowa dokumentacja projektowa powinna być gotowa w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy.
Fot. Pixabay/CC0
Budynek magazynu odczynników i odpadów chemicznych powstać ma na terenie kampusu akademickiego, w miejscu istniejących boisk sportowych. Jedno z nich zostanie zlikwidowane i właśnie tam stanie nowy obiekt wraz z placem postojowo-manewrowym oraz dojazdami. W magazynie przechowywane będą także butle z gazami. Obiekt służyć ma głównie wydziałowi chemicznemu.
Do przetargu na projekt przyszłej inwestycji stanęły dwie pracownie: Archidom z Raciborza oraz ABM Wycena Nieruchomości Projektowanie Architektoniczne. Pierwsza z nich zadeklarowała wykonanie dokumentacji za jedynie 132 840 zł, druga zaś za 318 570 zł.
Budynek magazynu chemikaliów będzie obiektem wolnostojącym i niepodpiwniczonym, o dwóch kondygnacjach z wewnętrzną windą. W sumie jakieś 440 m2 powierzchni użytkowej.
Oczywiście materiały użyte do budowy będą musiały być niepalne. Posadzki w pomieszczeniach będą z antypoślizgowego, nienasiąkliwego, nieiskrzącego i ognioodpornego materiału, umożliwiającego odprowadzenie potencjalnych ładunków elektrostatycznych do instalacji uziemiającej. Niektóre podłogi będą także kwasoodporne. Wyłoniony wykonawca będzie musiał też zaprojektować „wewnętrzne środki transportu, takie jak wózki platformowe, wózki dwukołowe do transportu beczek, mobilne podnośniki itp.” Do tego oczywiście wszystkie możliwe instalacje techniczne, które zapewnią bezpieczeństwo - od systemów wentylacji po antywłamaniowe drzwi.
Co dokładnie będzie przechowywane w magazynie? Co nieco wyjaśnia tu zapotrzebowanie wydziału chemicznego, dołączone do dokumentacji przetargowej:
„Rodzaj i ilość składowanych materiałów oraz substancji chemicznych: a) materiały wybuchowe w ilości około 60 [kg] / [dm3], b) substancje ciekłe i stałe łatwopalne w ilości około 1800 [kg] / [dm3], c) substancje ciekłe i stałe utleniające w ilości około 500 [kg] / [dm3], d) nadtlenki organiczne w ilości około 30 kg, e) substancje lub mieszaniny powodujące korozję w ilości około 300 [kg]/[dm3], f) toksyczność ostra w ilości około 150 [kg] / [dm3], g) substancje żrące w ilości około 1200 [kg] / [dm3], h) substancje mutagenne i uczulające w ilości około 250 [kg] / [dm3], i) substancje rakotwórczość w ilości około 90 [kg] /[dm3], j) substancje stwarzające zagrożenie dla środowiska wodnego w ilości ok. 600 [kg]/[dm3], k) odczynniki niestwarzające zagrożenia w ilości około 1900 [kg]/[dm3], l) odpady biologiczne w bliżej nieokreślonej ilości”.
Wykonawca dokumentacji projektowej ma również pełnić funkcję inżyniera nadzoru.
.