Elektrobusy Autosana dla Częstochowy przechodzą już ostatnie testy
SANOK. Częstochowa będzie pierwszym miastem eksploatującym bezemisyjne autobusy z napędem elektrycznym wyprodukowane w Sanoku.
Umowę na dostawę elektrobusów do Częstochowy podpisano we wrześniu ubiegłego roku. Na jej mocy do miejskiego przewoźnika w tym mieście trafi 15 nowych, całkowicie elektrycznych autobusów. Autosan był jedyną firmą, która odpowiedziała na ogłoszone postępowanie częstochowskiego MPK, dotyczącego wynajmu na siedem lat 15 elektrobusów o długości 12 m i dostawę pełnej infrastruktury do ich ładowania. Za realizację zamówienia sanocka firma otrzyma ok. 48 mln zł.
Kilka dni temu częstochowskie MPK poinformowało, że infrastruktura do ładowania autobusów jest już gotowa i czeka na dostawę zakontraktowanych elektrobusów z Sanoka (kilka testowych pojazdów jeździ już po Częstochowie).
Elektryczne Autosany wyposażone zostały w silniki TM4 oraz baterie firmy IMPACT. Ładowanie odbywać się będzie za pomocą ładowarek firmy ENIKA typu plug-in. Autobusy będą mogły pokonać nawet ponad 300 km bez konieczności doładowywania. Ponadto wyposażone zostały w urządzenia zapewniające pasażerom komfort i bezpieczeństwo podróżowania.
Transakcja była elementem programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie i założeń ugody z NFOŚiGW. Swego czasu miasto to pozyskało z programu „Gazela” wielomilionowe dofinansowanie do zakupu ekologicznych autobusów. Wybór padł na hybrydowe Solbusy. Zakup okazał się nieporozumieniem. Pojazdy często się psuły, aż w końcu przewoźnik wycofał je z eksploatacji. Sanocki Autosan zmodernizował jeden z nich. Teraz ma szansę na duży kontrakt za naprawę 24 kolejnych Solbusów.