Odkurzacz zaprojektowany w BSH w Rzeszowie wygrywa niemieckie testy
RZESZÓW, Jeden z odkurzaczy zaprojektowanych w rzeszowskim oddziale BSH (dawniej Zelmer) zajął pierwsze miejsce w testach prestiżowej niemieckiej organizacji Stiftung Warentest. Opracowane w Polsce rozwiązania w branży AGD podbijają kolejne rynki.
Fot. BSH
Stiftung Warentest publikuje wyniki niezależnych testów sprzętu gospodarstwa domowego, które w Niemczech cieszą się dużą popularnością i zaufaniem konsumentów. Instytucja zwraca szczególna uwagę na jakość wykonania, efektywność działania i funkcjonalność produktu oraz to, w jakim stopniu dane urządzenie odpowiada na potrzeby użytkowników.
- Nasz odkurzacz Bosch BGC41X36 zdobył najwyższą ocenę w kategorii odkurzaczy bezworkowych. Produkowane w Polsce urządzenie wyróżnia się przede wszystkim wysoką efektywnością pracy, nawet po znacznym zapełnieniu pojemnika cyklonowego, którego pojemność wynosi aż 2,4 l. Odkurzacz jest też wyposażony w zmywalny filtr UltraAllergy, który usuwa niemal 100% alergenów, drobnych cząsteczek kurzu i bakterii oraz zapobiega ich przedostawaniu się z powrotem do pomieszczenia z wywiewanym powietrzem – mówi Patrycja Orłowska, inżynier rozwoju i młodszy lider projektów w BSH.
GS41 jest pierwszym odkurzaczem bezworkowym zaprojektowanym od początku do końca dla marek Bosch i Siemens w Dziale Rozwoju w BSH w Rzeszowie.
W tym wariancie odkurzacza zastosowano najnowszy model silnika, który został opracowany w Oddziale BSH w Bad Neustadt.
- Efektywne działanie odkurzacza polega na zapewnieniu możliwie najlepszego przepływu powietrza od ssawki do wylotu. Sama moc silnika nie ma tak dużego znaczenia, jak jego wydajność oraz precyzyjne dopasowanie elementów urządzenia i oczywiście sam projekt kanałów powietrznych – tłumaczy Dariusz Baran, inżynier ds. testów w rzeszowskim laboratorium BSH.
Zespół pracowników BSH pracował nad tym wariantem odkurzacza od lipca 2019 r.
- Opracowaliśmy m.in. dwa innowacyjne rozwiązania związane z domykaniem osłony filtra oraz blokowaniem uchwytu odkurzacza, a Europejski Urząd Patentowy przyznał BSH patenty na te technologie – powiedział Dariusz Buczko, inżynier rozwoju, główny konstruktor.
Grzegorz Jamróz, lider projektów w zespole Bagless w BSH zwraca uwagę, że ważne były zmiana wyglądu odkurzacza, m.in. górnego uchwytu, określenie miejsca podłączania ssawki czy konstrukcji w miejscu wylotu powietrza.