Kolejny projekt modernizacyjny krośnieńskiej oczyszczalni ścieków
KROSNO. Tym razem chodzi o zwiększenie samowystarczalności energetycznej oczyszczalni poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, a także generalny remont i wymianę ponad 20-letniej infrastruktury.
Fot. krosno.pl
Jeszcze nie został zakończony proces związany z aktualnie prowadzoną modernizacją oczyszczalni ścieków, a spółka już podjęła przygotowania do kolejnego projektu modernizacyjnego i z łódzką firmą „Ecokube” podpisała umowę na opracowanie dokumentacji projektowej. Wartość zlecenia, to ok. 344 tys. zł.
- Przygotowujemy kolejną modernizację oczyszczalni ścieków, ponieważ szybko reagujemy na zmiany i rosnące wymagania w stosunku do tego typu obiektów, jak oczyszczalnie ścieków, i to zarówno jeśli chodzi o środowisko, jak i efektywność energetyczną - mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. - Wzorem lat wcześniejszych chcemy mieć przygotowaną dokumentację i chcemy być bardzo dobrze przygotowani do tego, aby podjąć próbę pozyskania środków finansowych z kolejnej perspektywy unijnej na lata 2021-2027.
Ideą planowanej modernizacji obiektów oczyszczalni ścieków jest przede wszystkim zwiększenie samowystarczalności energetycznej istniejącej infrastruktury, ale też unowocześnienie eksploatowanych od ponad 20 lat obiektów i urządzeń oraz wdrożenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych.
- Generalnemu remontowi poddane zostaną wydzielone komory fermentacji, znakomicie służące krośnieńskiej oczyszczalni od 2000 roku, pracując 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Ponadto zaplanowano zmodernizowanie układu oczyszczania biogazu, dzięki czemu jego parametry jakościowe będą utrzymywane stabilnie na wysokim poziomie. To z kolei przełoży się na większą dyspozycyjność, czyli czas bezawaryjnej pracy, modułów kogeneracyjnych, w których biogaz przetwarzany jest na energię cieplną i elektryczną - wyjaśnia dr Karol Trojanowicz, autor koncepcji zakresu kolejnej modernizacji oczyszczalni ścieków w Krośnie.
Przewidziana jest również modernizacja dwóch pompowni, aby zwiększyć ich sprawność energetyczną, oraz zastosowanie nowatorskiego procesu Anammox w układzie biologicznego usuwania azotu ze strumienia ścieków, który powstaje podczas odwadniania osadów przetworzonych w komorach fermentacji.
Efektem projektowanej modernizacji ma być wzrost samowystarczalności energetycznej systemu oczyszczania ścieków w Krośnie, którą osiągnie się dzięki energii generowanej w modułach kogeneracyjnych z biogazu, jako pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną i cieplną, oraz energii elektrycznej wyprodukowanej w instalacjach fotowoltaicznych.
Będzie to już trzeci duży projekt modernizacyjny w krośnieńskiej oczyszczalni ścieków w ostatnich kilku latach.