Kartki świąteczne zamiast sms-ów? Propozycja Centrum Kultury w Przemyślu
PODKARPACKIE. W dobie nieustannie pędzącego i zmieniającego się świata, kiedy życzenia wysyłamy często w pośpiechu SMS-em, zastanówmy się czy nie warto byłoby powrócić do dawnych obyczajów przesyłania świątecznych kartek.
Podtrzymując tę tradycję - tym bardziej, że w tym roku kontakty bezpośrednie są utrudnione - Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprosiło do napisania życzeń podkarpackich poetów. Powstały poetyckie życzenia w formie tradycyjnych kartek świątecznych.
Wigilijnym i świątecznym prezentem były i do dziś pozostają „dary słowa” – życzenia świąteczne, które składamy sobie zgodnie ze staropolskim zwyczajem przy wigilijnym stole, przed wieczerzą w czasie łamania się opłatkiem. Życzymy sobie zdrowia, wszelkiego dobra, pomyślności i szczęścia w nadchodzącym roku. Ten świąteczny rytuał daje nam gwarancję naszych szczerych i najlepszych intencji. Życzenia dawnym zwyczajem kończyła formuła: „Byśmy za rok znowu się spotkali wszyscy razem przy tym stole”. Dziękujemy tym samym za rok przeżyty szczęśliwie w gronie najbliższych, wierząc, że i kolejny, dzięki szczerym życzeniom i dobrym myślom, będzie dla nas łaskawy.
W 2 poł. XIX wieku świątecznym „darem słowa” stały się również barwne, okolicznościowe karty świąteczne, później nazwane pocztówkami. Czasem były one projektowane przez znanych i cenionych malarzy. Wysyłano również listy z życzeniami i kawałkiem opłatka do bliskich nieobecnych przy świątecznym stole, do rodziny, przyjaciół i tych którym chcemy przekazać naszą pamięć i życzliwość oraz obdarzyć ich dobrym słowem.
„Dosiego roku” życząc panu bratu,
Kiedy w rozłące pędzim dni ostatek,
(Choć dziś ten zwyczaj obojętny światu)
Szlę ci opłatek.
– pisał Kajetan Kraszewski w kolędzie ułożonej w formie życzeń świątecznych, zatytułowanej Z opłatkiem, dedykowanej „bratu Józefowi do Drezna w roku 1876” jako „znak braterstwa, miłości i wiary”.
Zastanówmy się przez chwilę czy dzisiaj w dobie nieustannie pędzącego i zmieniającego się świata, kiedy życzenia wysyłamy często w pośpiechu SMS-em, nie warto byłoby powrócić do dawnych obyczajów przesyłania świątecznych kartek, które wciąż warto pielęgnować. Pamiętajmy zatem o tym pięknym zwyczaju wysyłania życzeń Bożonarodzeniowych także w formie tradycyjnych kartek świątecznych.
Kartki można oglądać na stronie Centrum Kulturalnego w Przemyślu: https://ck.przemysl.pl/ck/niech-sie-spelnia-zyczen-moc-na-swiateczna-noc.html