Zbuduj wymarzony dom z fotowoltaiką
Budowa własnego domu jest marzeniem niejednej osoby, jednak niewątpliwie łączy się to z niemałymi kosztami. Oprócz ceny za materiały i wykonanie przedsięwzięcia trzeba też mieć świadomość opłat związanymi z dostarczeniem energii elektrycznej, czy ogrzewania pomieszczeń.
Dach z paneli fotowoltaicznych
Jednym z coraz częściej stosowanych rozwiązań jest wykorzystanie paneli fotowoltaicznych na dachu domu. Dom z fotowoltaiką pozwala na zaoszczędzenie ogromnej ilości pieniędzy, dzięki całkowitemu zniwelowaniu kosztów związanych z opłatami za prąd. Technologia fotowoltaiczna pozwala na jej instalację na niemal każdym rodzaju dachu, niezależnie od jego nachylenia, czy materiału. Jednak im mniej przystosowany jest dach, panele fotowoltaiczne i ich instalacja może być droższa. Dlatego właśnie tak ważne jest, by zaplanować instalację fotowoltaiczną na dachu domu jeszcze przed rozpoczęciem budowy.
Ustawienie dachu względem słońca
Jednym z najistotniejszych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę, planując dom z fotowoltaiką, jest ustawienie dachu względem słońca. Im dłużej w ciągu dnia pozostaje on pod wpływem promieni słonecznych, tym więcej energii elektrycznej można uzyskać z pracy instalacji fotowoltaicznej. Najlepszym rozwiązaniem jest zaprojektowanie domu, tak by panele fotowoltaiczne na dachu skierowane były na stronę południową.
Drugą, ale także niezwykle ważną kwestią, jest kąt nachylenia dachu względem słońca. Najlepszym rozwiązaniem jest instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu pod kątem 30-45 stopni. Istnieje oczywiście możliwość dopasowania nachylenia paneli fotowoltaicznych nawet w przypadku posiadania płaskiego dachu, jednak to niewątpliwie powiększa koszty związane z ich montażem.
Przy planowaniu dachu dla domu z fotowoltaiką istotne jest także tworzywo, z jakiego wykonane jest jego pokrycie. Im większa kruchość, na przykład dachówki, tym droższa może okazać się instalacja paneli fotowoltaicznych. Najlepiej sprawdzi się dach pokryty metalem lub gontem bitumicznym. Zapewni to trwałość i pozwoli uniknąć ewentualnych uszkodzeń.
Projekt domu z fotowoltaiką
Planując panele fotowoltaiczne na dachu domu, już na poziomie przygotowania konstrukcji budynku, bardzo ważne jest, by odpowiednio przygotować pomieszczenia i okablowanie pod fotowoltaikę.
Aby instalacja, była w pełni efektywna i mogła tworzyć odpowiednią ilość energii elektrycznej, dobrze, by nie była ona w pobliżu innych elementów, takich jak kominy, okna dachowe, czy otwory wentylacyjne. Także tworząc swój idealny, przydomowy ogród trzeba pamiętać, by posadzone rośliny nie zacieniły w przyszłości paneli fotowoltaicznych.
Jeśli można przeznaczyć dużą połać dachu na instalację fotowoltaiczną, energia produkowana dzięki niej może wystarczyć do bieżącego użycia energii dla sprzętów elektrycznych, ale także ogrzewania. W takim wypadku można się zastanowić nad zrezygnowaniem z instalacji gazowej, czy kominka. Natomiast warto wyznaczyć miejsce, gdzie będzie się znajdował inwerter i monitoring instalacji i zawczasu opracować dokładne poprowadzenie okablowania całej instalacji fotowoltaicznej.
Dom z fotowoltaiką - oszczędności już od pierwszego dnia
Istnieje wiele możliwości minimalizowania kosztów związanych z tworzeniem nowej instalacji fotowoltaicznej na dachu domu, jednak o wiele z nich można zadbać już na samym początku. Odpowiednie zaplanowanie fotowoltaiki jako integralnej części nowego domu nie tylko pozwoli unikać niepotrzebnych nadwyżek pieniężnych związanych z dopasowaniem instalacji, ale także sprawi, że wszystkie elementy z nią związane będą wygodnie zaprojektowane.
Eksperci ze Strefy Energii przeprowadzą przez cały proces planowania, montażu i obsługi instalacji fotowoltaicznej. Dzięki ich autorskiej aplikacji będziesz mógł także od razu zobaczyć, jak będzie wyglądał Twój dom z panelami na dachu. Pomogą także wypełnić wszelkie formalności, także te związane z dofinansowaniami fotowoltaiki.
Wszystko po to, aby Twój wymarzony dom z fotowoltaiką był idealny.
Artykuł sponsorowany