Koronawirus: Dofinansowanie miejsc pracy dla podkarpackich firm w związku z kryzysem
PODKARPACKIE. Wsparcie na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Fot. Adam Cyło
Od 1 kwietnia br. Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie rozpoczął przyjmowanie wniosków o dofinansowanie ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, w ramach Tarczy Antykryzysowej. Pierwsze wypłaty zostały przelane 9 i 10 kwietnia. Do 15 podkarpackich firm trafiły pieniądze dla 1352 osób.
- Do 16 kwietnia 2020 roku podkarpaccy przedsiębiorcy złożyli łącznie 414 wniosków na ochronę miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Opiewają one na ponad 172 miliony złotych (172 629 449 złotych) – mówi Tomasz Czop, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.
Pracodawcy złożyli wnioski z powodu:
- przestoju ekonomicznego – 167, dla 7 042 osób na blisko 29 milionów złotych (28 937 788 złotych),
- obniżonego czasu pracy – 288, na wsparcie dla 26 279 osób, na niemal 144 miliony złotych (143 715 061 złotych).
W czwartek 16 kwietnia br. zostały przelane środki na wnioski 46 podkarpackich firm, dla 5 655 osób, łącznie na blisko 12 milionów złotych (11 815 887 złotych). W tym, z powodu przestoju zrealizowano wnioski 16, a z powodu obniżenia czasu pracy dla 35 przedsiębiorstw.
Zdarza się, że wnioski zawierają błędy rachunkowe lub merytoryczne, co wiąże się z koniecznością ich uzupełnienia i ponownego złożenia, a zatem wydłuża się czas ich rozpatrzenia. Część firm składa po dwa lub więcej wniosków. Wiele z nich zawiera błędne wyliczenia dotyczące liczby miesięcy, za które pracodawca wnioskuje o dofinansowanie. I tak na przykład wniosek wskazuje na chęć skorzystania ze wsparcia przez okres trzech miesięcy, a załączone wyliczenie dotyczy jednego miesiąca. Z kolei porozumienia zawierane z załogą, które są obowiązkowym elementem wniosku, wskazują na inne okresy lub nie wskazują końca ich trwania, a to uniemożliwia pozytywną weryfikację. Zdarzają się także błędy z niewłaściwym upoważnieniem osoby składającej wniosek o wsparcie, to najczęściej pojawia się w wypadku wniosków składanych przez spółki – wylicza dyrektor rzeszowskiego urzędu. Przedsiębiorcy, którzy odnotowali spadek obrotów dopiero w kwietniu, będą mogli wnioskować o wsparcie z Funduszu dopiero za maj, czerwiec i lipiec. W praktyce przedsiębiorcy popełniają błąd wnioskując wsparcie już za kwiecień.
Wydział Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie pracuje w potrojonej obsadzie personalnej.
Szczegóły dotyczące wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej na: https://wuprzeszow.praca.gov.pl/-/11924612-wsparcie-dla-przedsiebiorcow-tarcza-antykryzysowa