Dofinansowanie na remont „Sanatorium” w Górnie
POWIAT RZESZOWSKI. Pieniądze z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju pozwolą na dokończenie rozpoczętej już inwestycji.
Od lewej minister Jerzy Kwieciński i starosta rzeszowski Józef Jodłowski. Fot. powiat rzeszowski
Decyzje o uzyskaniu dofinansowania starosta rzeszowski Józef Jodłowski odebrał z rąk ministra Jerzego Kwiecińskiego w środę w Stalowej Woli.
Zadanie, na które przeznaczone zostaną pieniądze, to „Przebudowa Pawilonu nr 3 Oddziału Gruźlicy i Chorób Płuc SPZZOZ Sanatorium w Górnie wraz z wyposażeniem oraz budowa budynku urządzeń technicznych dla gazów medycznych”.
Pawilon, który zostanie wyremontowany, powstał jeszcze w 1945 r. i wiele lat czekał na modernizację. Kwota dofinansowania, to ponad 9,2 mln zł. Całą inwestycja warta jest ponad 11 mln zł.
Inwestycja w „Sanatorium” w Górnie jest jedną z ważniejszych i najdroższych, jakie znalazły się w planie inwestycyjnym powiatu na ten rok.
Atutem zakładu jest specyficzna lokalizacja. Leczenie w specyficznym mikroklimacie o walorach zdrowotnych, zapewniają lasy sosnowe wydzielające zdrowotne olejki eteryczne drzew iglastych.
Realizacja inwestycji jest niezbędna, ponieważ budynek nie spełnia wymagań przewidzianych dla podmiotu wykonującego działalność leczniczą zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, co jest warunkiem zawarcia umów z NFZ na dofinansowanie świadczeń ze środków publicznych.
W Górnie zostanie wykonana kompleksowa przebudowa pawilonu nr 3 wybudowanego w 1945 r. jest wyeksploatowany zarówno w części budowalnej jak również instalacyjnej. W 2019 r. zostaną wykonane: roboty budowlane na parterze, piętrze i poddaszu, roboty wyburzeniowe, rozbiórkowe, murowe i częściowo wykończeniowe. Konieczna jest też przebudowa instalacji. Roboty instalacyjne zostaną rozpoczęte w 2019 r. a zakończone w 2020 r. W 2020 r. kontynuowane będą prace w zakresie robót budowlanych, sanitarnych, elektrycznych, instalacji gazów medycznych i zagospodarowania terenu. Ze względu na specjalistyczne świadczenia medyczne zakład wymaga ponadto budowy budynku gazów medycznych, które obecnie są dostarczane w butlach. Wykonane zostaną przyłącza gazów medycznych do Oddziału Gruźlicy i Chorób Płuc. Funkcjonowanie oddziału wymaga także zakupu agregatu prądotwórczego z funkcją autostartu ze względu na brak wymaganego alternatywnego źródła zasilania. Dla Oddziału Gruźlicy i Chorób Płuc zostanie zakupiony sprzęt medyczny niezbędny do funkcjonowania i wykonywania procedur medycznych.