Ciech Sarzyna dba o nauczanie chemii
NOWA SARZYNA. Ciech Sarzyna patronem tytularnym Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej i klasy chemicznej Zespołu Szkół w Nowej Sarzynie.
Marcin Ślęzak – członek zarządu Ciech Sarzyna i dr hab. Grzegorz Masłowski – prorektor ds. kształcenia Politechniki Rzeszowskiej
Ciech Sarzyna (dawniej Zakłady Chemiczne Organika-Sarzyna), największy polski producent środków ochrony roślin i żywic, przez najbliższe 5 lat będzie obejmować patronatem tytularnym Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej. To element szerszego programu z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, realizowanego przez spółkę. Dzięki współpracy Ciech Sarzyna i Politechniki Rzeszowskiej w Zespole Szkół w Nowej Sarzynie powstanie wyjątkowa klasa chemiczna, która ma za zadanie rozwinąć pasję uczniów do nauki chemii.
W ramach współpracy z Politechniką Rzeszowską, Ciech Sarzyna zorganizuje m.in. warsztaty edukacyjne dla studentów Wydziału Chemicznego na terenie swojej fabryki, zaangażuje co najmniej 10 z nich do współpracy przy projektach badawczych realizowanych przez nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe Ciech R&D, utworzy 20 miejsc stażowych w ciągu roku oraz ufunduje roczną nagrodę dla najlepszego studenta Wydziału. Politechnika Rzeszowska ze swojej strony zobowiązała się m.in. do objęcia patronatu nad klasą chemiczną w Nowej Sarzynie, przeprowadzenia przez pracowników Wydziału Chemicznego zajęć dla uczniów szkoły, zorganizowania dla nich dnia otwartego oraz zapewnienia im opieki merytorycznej przy tworzeniu planu zajęć, a także podczas konkursów i olimpiad.
- Współpraca z ośrodkami naukowymi oraz misja krzewienia pasji do chemii wśród uczniów to ważny element naszej działalności. Z Politechniką Rzeszowską stworzyliśmy niezwykle efektywny model współpracy łączący biznes z nauką, tworzący łańcuch korzyści dla tej prestiżowej uczelni, Zespołu Szkół w Nowej Sarzynie oraz naszej Spółki. Wierzę, że takie inicjatywy zachęcą młodych ludzi do nauki chemii i związania swojego życia zawodowego z tą bardzo perspektywiczną gałęzią nowoczesnego przemysłu na dłużej, z korzyścią dla polskiej nauki i gospodarki, a także nich samych – mówi Marcin Ślęzak, członek zarządu Ciech Sarzyna.
Firma wyposaży pracownię chemiczną Zespołu Szkół w Nowej Sarzynie oraz zorganizuje warsztaty edukacyjne w fabryce i laboratorium. Zorganizuje również warsztaty wyjazdowe dla uczniów, zajęcia dodatkowe w dziedzinie chemii oraz kursy przygotowawcze do matury, realizowane we współpracy z Politechniką Rzeszowską, a także przez pracowników zakładów. Dodatkowo spółka przygotowała nagrodę roczną dla najlepszego ucznia.
Utworzenie klasy chemicznej w Nowej Sarzynie jest elementem szerszego programu „Łączy nas chemia”, którego partnerami są Politechnika Rzeszowska oraz Urząd Miasta i Gminy Nowa Sarzyna.
Ciech Sarzyna zrealizował w 2018 r. blisko 30 projektów z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu w środowisku lokalnym: wsparciu rozwoju edukacji chemicznej i przedsięwzięć sportowych w regionie, współpracy z miastem Nowa Sarzyna i instytucjami publicznymi oraz popularyzacji postaw pro-środowiskowych.