Projekt „Traditional and Wild” – zbieranie dzikich ziół
PODKARPACKIE. Kultywowanie tradycji i szansa na zarobek
PODKARPACKIE. Stowarzyszenie Pro Carpathia jest partnerem projektu „Promocja tradycyjnych form zbieractwa dzikich roślin w celu zniwelowania różnic społecznych i ekonomicznych w Europie Środkowej”
Projekt rozpoczął się w ub. roku, a potrwa do kwietnia 2014 roku. Partnerem wiodącym jest Uniwersytet Korwina w Budapeszcie, partnerami z Polski Stowarzyszenie „Pro Carpathia”, z Węgier WWF, Lokalne władze wsi Kunadacs, Południowo-Zadunajskie Regionalne Centrum Zasobów, z Czech Uniwersytet Mendla w Brnie, Regionalna Izba Rolna Kraju Południowomorawskiego w Brnie, a ze Słowenii: Agencja Rozwoju Kozjansko, Fundacja BIT Planota
Wiedza o tradycjach związanych z dziko występującymi roślinami oraz ich praktycznym zastosowaniu, w tym leczniczym, nie należy tylko do wtajemniczonych. Jeszcze 2-3 pokolenia temu była powszechna, szczególnie w środowiskach wiejskich. Teraz po latach zapomnienia wraca do łask. Jednak uczyć się o ziołach rzeczywiście nie jest łatwo. Warto jednak zwrócić uwagę, że z jednej strony poszukujemy tej wiedzy, ale z drugiej nie wiele robimy, aby ją znaleźć. A z pewnością ciekawe są właściwości dziko występujących roślin, których możemy używać na co dzień. Wrzucając listki świeżej lub zasuszonej bazylii do kąpieli, oczyszczamy się z negatywnych energii. A jeśli dzięki takim zabiegom „magia naturalna” zagości na stałe w naszym życiu?
Stowarzyszenie „Pro Carpathia” z Rzeszowa proponuje bezpłatnie zestaw informacji o popularnych na Podkarpaciu dzikich roślinach, ze zdjęciami, z wiedzą do czego używali je nasi przodkowie, w jaki sposób je zbierali i przechowywali i – co najważniejsze – do czego używali. Wydział Roślin Leczniczych i Aromatycznych Uniwersytetu Korwina w Budapeszcie oraz Wydział Biologiczno – Rolniczy Uniwersytetu Rzeszowskiego przygotowuje pakiet informacyjny o blisko 100 roślinach. Dziewięć możemy przesłać od razu, a potem systematycznie następne. Pozwoli to Państwu, w ramach działającego portalu informacyjnego, stworzyć mini encyklopedię – podręcznik dla amatorów wiedzy o dziko występujących roślinach. Jedynym wymogiem jest podanie źródła informacji wraz z nazwą i logiem projektu.
Małgorzata Draganik, kierownik projektu
Celem inicjatywy jest przywrócenie tradycji zbierania, pozyskiwania, przetwarzania dziko występujących roślin, nie tylko zachowanie, ale też krzewienie i rozpowszechnianie tych tradycji. Zbieractwo pozwolić może niektrzm mieszkańcom tych terenów (kobietom, ludziom starszym czy mniejszościom narodowy) na znalezienie dodatkowego źródła dochodów i poprawę warunków życia.
Niektóre zadania projektu prowadzone będą w rejonie Płaskowyżu Kolbuszowskiego, a dokładniej we wsiach Styków, Przewrotne, Widełka, Hucisko, Pogwizdów Stary, Raniżów, Lipnica, Dzikowiec, Werynia, Kłapówka.
W tej chwili trwają szczegółowe badania tradycyjnych roślin, ich właściwości i zastosowania oraz roli jaką pełnią w kulturze. Badania prowadzone są przez botanika z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ich efektem badań będzie wydanie Studium Etnobotaniczne (tłumaczonego na cztery języki angielski, czeski, słoweński, węgierski).
Kolejną sprawą jest analiza socjo-ekonomiczna obszaru na ktrzm prowadyonz jest projekt, opracowywanie materiałów szkoleniowych (przewodnik po roślinach i zdjęcia). Eksperci ocenią też zasoby dziko występujących roślin. Natomiast w październiku 2012 roku w siedzibie Stowarzyszenia Pro Carpathia gotowy będzie pokój wystawienniczy dziko występujących roślin, dostępny dla każdego. Będzie on miał na celu promocję i pokazanie społeczności jak duże znaczenie miały dziko występujące rośliny w przeszłości, oraz pokazanie związku roślin z kulturą.
Projekt jest realizowany w ramach Programu dla Europy Środkowej współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.