Lodołamacze 2012 rozdane
PODKARPACKIE. Regionalny finał konkursu dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Jednym z patronów medialnych jest gospodarkaPodkarpacka.pl.
Od lewej Jacek Czech, laureat Lodołamacza Specjalnego, Jan Zając, prezes POPON-u oraz wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska. Fot. Adam Cyło
Dziś w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie rozdano statuetki w regionalnym, podkarpacko-lubelskim etapie Konkursu dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie Lodołamacze 2012. O nagrodach zdecydowała kapituła, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele marszałka, wojewody, inspekcji pracy, służb zatrudnienia. W obydwu województwach zgłoszone zostały 34 firmy. Kapituła brała pod uwagę wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, liczba nowo utworzonych miejsc pracy dla nich, dostosowanie infrastruktury zakładu, a także działania na rzecz zmniejszenia ograniczeń zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Organizatorem konkursu jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
W kategorii Zakłady Pracy Chronionej I miejsce otrzymał Maxpol z Rzeszowa, producent wyrobów z tworzyw sztucznych. Firma posiada status ZPCh od 14 lat (a istnieje od 27 lat). Tylko w ubiegłym roku powstało tam 11 miejsc pracy dla inwalidów oraz nowoczesna hala przystosowana dla ludzi z niepełnosprawnością. Prezes firmy Andrzej Polak przyznaje, że sytuacja ZPCh jest coraz trudniejsza, ale nie ma zamiaru zwalniać ludzi.
- Osoby niepełnosprawne to dobrzy pracownicy – mówi prezes Polak. – Zatrudniając niepełnosprawnych chcemy pokazać, że liczy się nie tylko biznes, ale również chcemy zrobić coś dla ludzi.
II miejsce zajął Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Łęcznej (woj. Lubelskie), a III miejsce Zakład Aktywności Zawodowej w Starych Oleszycach, prowadzony Polskie Stowarzyszenie na rzecz osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu.
W kategorii Otwarty Rynek Pracy I miejsce zdobył Niepubliczny zakład Opieki Zdrowotnej „Rudek”, prowadzony przez także niepełnosprawnego Andrzej Rudka. Wśród 92 pracowników aż 23 jest niepełnosprawnych, w tym siedmiu przyjętych w ub. roku.
II miejsce kapituła przyznała Zakładowi Fizjoterapii i Masażu Bio-Relax z Puław a III firmie Ortoreha Zakład Sprzętu Ortopedycznego z Rzeszowa.
W kolejnej kategorii Pracodawca-Nieprzedsiębiorca I miejsce otrzymał Samodzielny Publiczny Zakład Opieki zdrowotnej w Miejscu Piastowym (pow. krośnieński). Zatrudnia on 50 pracowników, w tym 11 niepełnosprawnych. II miejsce przypadło PSOUU Koło w Rzeszowie, a III Urzędowi Miasta Lublin.
Lodołamacza specjalnego otrzymał Jacek Czech z Tarnobrzega, utytułowany niepełnosprawny pływak, uczestnik Paraolimpiady w Londynie, z zawodu informatyk.
Wyróżnienie z kolei otrzymała Teresa Estko, działaczka Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane i Lubelskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych. Nie mogła przybyć na uroczystość z powodu stanu zdrowia.
W kategorii Super Lodołamacz zwyciężyło Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” z Zamościa, pomagające niepełnosprawnym dzieciom i ich rodzicom poprzez centra aktywności społecznej, warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy i inne formy. Wyróżnienie dostał Urząd Gminy w Tuszowie Narodowym,
Finał Ogólnopolski Lodołamaczy rozstrzygnięty zostanie 27 września.
ac