Rosną dochody osób prowadzący małe firmy
Od czterech kwartałów realne dochody osiągane przez osoby prowadzące działalność gospodarczą rosną wyraźnie szybciej niż pensje pracowników na etacie– wynika ze statystyk opublikowanych przez NBP.
W I kwartale 2012 r. realne (czyli z uwzględnieniem inflacji) dochody osób prowadzących działalność gospodarczą były o 3,6% wyższe niż przed rokiem – wynika z najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego „Sytuacja finansowa sektora gospodarstw domowych”. Wzrost ten był co prawda wolniejszy niż w IV kwartale 2011 r, gdy wyniósł 5,3%, ale za to był bardzo wysoki po zniwelowaniu wpływu czynników sezonowych (tak obliczony wyniósł w I kwartale aż 6,6%).
- Utrzymuje się relatywnie wysoki wzrost nadwyżki operacyjnej brutto – napisali eksperci NBP w raporcie (nadwyżka operacyjna brutto to inaczej dochody z działalności prywatnych przedsiębiorców).
Przedsiębiorcy wyprzedzili etatowców
Realne dochody osiągane przez osoby prowadzące własną działalność gospodarczą rosną od II kwartału 2011, wypadając znacznie lepiej od dynamiki wynagrodzeń pochodzących z pracy najemnej. W I kwartale br. realne zarobki osób pracujących wyniosły 1,3%, a po zniwelowaniu wpływu czynników sezonowych – tylko 0,7%. Dysproporcja wobec wzrostu dochodu przedsiębiorców jest więc znacząca.
Procentują wcześniej podpisane kontrakty
- Zakres czasowy badania nie jest bardzo długi (dostępne są dane od III kw. 2010; do analizy wybrane zostały dane najbardziej aktualne), ale przedstawione dynamiki wskazują, że sytuacja przedsiębiorców znacznie poprawiła się w ostatnim czasie względem osób osiągających dochody z pracy najemnej, choć jeszcze w 2010 r. i na początku 2011 r. było dokładnie odwrotnie – mówi Katarzyna Siwek z Tax Care.
Może to wydawać się zaskakujące w sytuacji, gdy kolejne sygnały napływające z polskiej gospodarki wskazują na to, że koniunktura słabnie.
– Obserwujemy wzrost dochodów u przedsiębiorców, którzy pod koniec 2010 lub na początku 2011 roku, czyli jeszcze przed nową falą kryzysu w Europie, podpisali korzystne kontrakty, bądź otrzymali dotacje z UE - mówi Dariusz Makosz, dyrektor zarządzający w Idea Banku.
Ale najnowsze statystyki NBP dotyczą już dość odległego okresu, czyli I kwartału br.
Własna firma sposobem na większe zarobki
Niemniej jednak, wnioski zawarte w raporcie banku centralnego (choć nie ma tu mowy o nominalnym poziomie dochodów, a jedynie o dynamikach, badanie nie mówi więc kto faktycznie więcej zarabia) można powiązać z badaniem przeprowadzonym przez Tax Care i Idea Bank w ub.r. (1018 respondentów – osoby prowadzące działalność gospodarczą, mieszkające w dużych miastach). Wynika z niego, że aż dla jednej czwartej badanych (dokładnie 24,3%) najważniejszą przyczyną uruchomienia własnej działalność była chęć osiągania większych dochodów. Na drugim miejscu znalazła się chęć decydowania o własnej pracy (18,2%), a na trzecim dobry pomysł na biznes (12,7%). Czynniki te w połączeniu z innymi (np. potrzeba samorealizacji czy rozwój osobisty) powodują, że osoby często zatrudnione wcześniej na etatach gotowe są podjąć ryzyko związane z prowadzeniem własnej działalności, jak również pogodzić się z koniecznością pracy 12 godzin na dobę czy brakiem urlopu, aby przejść „na swoje”.
kar