Zrównoważone Rolnictwo – program firmy Danone
Dobre mleko to wynik dobrych warunków w gospodarstwie i codziennej dbałości o krowy.
Fot. Adam Cyło
Danone od ponad 10 lat prowadzi Program Jakości i Bezpieczeństwa Mleka. Teraz zastępuje go programem Zrównoważone Rolnictwo. Firma była wielokrotnie nagradzana za dobre praktyki w dziedzinie współpracy z dostawcami mleka i społecznej odpowiedzialności biznesu. – Danone już na początku lat 90. przyczynił się w znaczącym stopniu do podniesienia jakości w Polsce produkowanego mleka, narzucając dostawcom rygorystyczne normy higieniczne – oceniał kilka lat temu Małgorzata Białasiewicz, redaktor naczelna AgroTrendów.
Wg badań[1] skład mleka, czyli zawartość białka, tłuszczu, wody, węglowodanów i związków mineralnych, w 70% zależy od tego, w jakich warunkach żyje krowa, a tylko w pozostałych 30% jest on uwarunkowany genetycznie. Danone, który odbiera mleko do ok. 17 tysięcy krów w Polsce. Świadomość znaczenia dobrostanu zwierząt to więc wspólny interes firmy i rolników. Program Jakości i Bezpieczeństwa Mleka rozwija w kierunku programu Zrównoważone Rolnictwo, które obejmuje trzy dziedziny czyliezapewnienie dobrostanu krów i jakości mleka, program rozwoju społeczno-ekonomicznego gospodarstw, program ochrony środowiska.
Program zapewnienia dobrostanu krów i jakości mleka obejmuje bieżącą współpracę z rolnikami pod kątem warunków utrzymania krów, ich żywienia, stanu zdrowia i utrzymywania najwyższych standardów dla składu i jakości mleka, które finalnie trafia do produktów mlecznych Danone.
Program rozwoju społeczno-ekonomicznego gospodarstw opiera się na wspieraniu rolników w inwestycjach, w organizowaniu warsztatów i konferencji podnoszących ich wiedzę na temat hodowli krów oraz stałym podnoszeniu standardów współpracy obu stron.
Program ochrony środowiska ma na celu zachęcenie rolników, by ich gospodarstwa były przyjazne środowisku oraz pomaganie im w zarządzaniu zużyciem wody i energii, w gospodarowaniu odpadami oraz m.in. w kontrolowaniu wykorzystywanych nawozów, czy innych środków stosowanych
w rolnictwie.
ac
[1] Źródło: praca naukowa pt. „Parametry genetyczne dziennej wydajności mleka, tłuszczu i białka oraz zawartości laktozy w mleku, oszacowane na postawie próbnych udojów krów rasy polskiej, holsztyńsko-fryzyjskiej, odmiana czarno biała” – autorzy: Emil Jesiołkiewicz i Magdalena Jakiel z Instytutu Zootechnologii w Krakowie oraz Ewa Ptak z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, 2011.