Towarowy Boeing 767 będzie bazowany w Jasionce
RZESZÓW, JASIONKA. Szerokokadłubowy Boeing 767 w wersji cargo leasingowany przez polską linię czarterową SkyTaxi wylądował dziś (20 listopada) w Porcie Lotniczym Rzeszów –Jasionka.
Samolot będzie bazowany na podkarpackim lotnisku, skąd odbywał będzie loty towarowe po Europie oraz – być może - na inne kontynenty, m.in. do Ameryki Północnej i na Bliski Wschód.
To nie tylko jedyna taka maszyna we flocie Sky Taxi (poza tym linia dysponuje dwoma saabami 340 – osobowym i towarowym), ale pierwszy tej klasy frachtowiec zarejestrowany w Polsce i operowany przez krajowego przewoźnika.
– Jako przewoźnik lotniczy mamy wieloletnie doświadczenie w operacjach typu cargo, jednak dopiero ten samolot pozwoli nam dołączyć do grona graczy rynku przewozów towarowych, oferujących loty międzykontynentalne – mówi Wojciech Nocuń, szef sprzedaży SkyTaxi. – Umiejscowienie bazy w Rzeszowie otwiera nam możliwości obsługi samolotu w miejscu, gdzie dostępna jest pełna infrastruktura wymagana dla tego typu maszyny. Odpowiednia droga startowa, łatwość organizacji wylotów i przylotów, elastyczność pracy samego lotniska i jego dostępność – wszystko to przemawia za Rzeszowem – dodaje.
Maksymalny zasięg Boeinga 767-200 to 9600 km, a całkowita przestrzeń ładunkowa to ponad 440 m3. Maszyna może zabrać na pokład do 45 ton, w zależności od długości trasy. W dolnym luku mieści się do 12 kontenerów LD-2, natomiast górny pokład można zapełniać paletami w pięciu różnych konfiguracjach. W razie potrzeby, przewożąc ładunki specjalne, przestrzeń ładunkowa może zostać schłodzona nawet do 3°C.
Inauguracyjny rejs dla nowego użytkownika Boeing 767 wykonał ze Stanów Zjednoczonych z międzylądowaniami w Keflaviku i Hamburgu. Samolot posiadający znaki rejestracyjne SP-MRF jeszcze w Stanach Zjednoczonych przeszedł przegląd techniczny, został tam również przemalowany w barwy SkyTaxi.
- Przez pięć lat podpisaliśmy porozumienie z Miami w sprawie połączeń cardo, prywatny inwestor wybudował terminal cargo, jest drugie w Polsce przejście fitosanitarne, udało się ulokować wielu operatorów cargo, np. Kuehne + Nagel. Bez tych warunków tego połączenia nie można byłoby uruchomić – mówił marszałek Władysław Ortyl. - Chcemy by Jasionka była to bramą do Europy Środkowo-Wschodniej . Tu mogą trafiać towary z Węgier i Słowacji. Może nawet do Chin, bo LiuGong ma centrum logistyczne w Stalowej Woli.
Michał Tabisz, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka mówi, iż Sky Taxi miało do wyboru kilkanaście innych lotnisk w kraju, ale zdecydowało się na Jasionkę.
- Dla lotniska to nie tylko prestiż w skali Europy Wschodniej, ale też konkretna możliwość rozwoju biznesu - mówi Michał Tabisz. - Potencjał dostrzega w firmach lotniczych, które zarówno dużo importują, jak i eksportują. A z lotniska w Jasionce odlatywały już nie tylko towary, które zwykle wozi się samolotami. Ze względu ma cenę, decydują się na taki transport klienci, którym zależy na czasie.