Dyskusja o Trójmorzu na Kolegium Liderów Służby Publicznej w Rzeszowie
RZESZÓW. Eksperci o polityce zagranicznej.
Trwa projekt Kolegium Liderów Służby Publicznej w Rzeszowie. Główną jego częścią będą konwersatoria z udziałem przedstawicieli polityki, biznesu, administracji publicznej, kultury, nauki, mediów. Kolegium będzie się odbywało w formule cyklicznych spotkań, które potrwają do końca roku.
Spotkanie odbędzie się we wtorek (6 listopada 2018 r.) w Kwadracie (ul. Bardowskiego 4, 35-005 Rzeszów).
Program:
Godz. 16:30 – Rozpoczęcie II zjazdu Kolegium Kolegium Liderów Służby Publicznej
Godz. 16:45 – Panel dyskusyjny: dr Maciej Milczanowski, dr Mariusz Ruszel, Trójmorze – szansa czy zagrożenie?
Godz. 18:30 – Konwersatorium: Rajmund Klonowski, Sytuacja Polaków na Litwie
Godz. 20:00 – Część integracyjna, Bilard Klub Ósemka, ul. Piotra Bardowskiego 4
Prelegenci:
dr Maciej Milczanowski - kapitan w stanie spoczynku, były żołnierz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu. Uczestnik misji pokojowej ONZ na Wzgórzach Golan 1997-8 (dowódca plutonu dowodzenia) oraz Sił Koalicji w Iraku 2005-6 na stanowisku Battle Captain w TOC 1BCT.
Historyk - studia magisterskie w AON, studia doktoranckie w Uniwersytecie Jagiellońskim. Ekspert Fundacji Pułaskiego. Stypendysta Hoover Institution w Uniwersytecie Stanforda. Doradzał w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego gdy szefem był gen Stanisław Koziej. Wykładał w Akademii Psychologii Przywództwa Jacka Santorskiego. Przez 10 lat pracował jako adiunkt w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie na stanowisku kierownika Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz lidera Centrum Zimbardo ds. Rozwiązywania Konfliktów. Od października 2018 adiunkt w Instytucie Nauk o Polityce Uniwersytetu Rzeszowskiego. Certyfikowany trener w Projekcie Bohaterskiej Wyobraźni prof. Zimbardo. Obecnie prowadzi badania nad konfliktem w Iraku od 2003 roku a w tym kontekście problemami przywództwa i strategii. Autor pięciu książek, z zakresu historii, przywództwa, strategii, polityki (ostatnia pt. „Taktyka, strategia i przywództwo Aleksandra Wielkiego), a także wielu artykułów naukowych oraz popularnonaukowych.
dr Mariusz Ruszel - adiunkt w Katedrze Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Absolwent Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Ekspert ds. polityki energetycznej w Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego oraz ekspert ds. energii i klimatu w Instytucie Kościuszki. Ekspert Laboratorium Idei - Prezydenckiego Programu Eksperckiego KPRP (2012-2013). Recenzent międzynarodowych i krajowych czasopism naukowych, współorganizator cyklicznych konferencji naukowych Polityka Energetyczna.
Rajmund Klonowski - publicysta, społecznik, jego rodzina od pokoleń jest związana z Wilnem. Założyciel pierwszego polskiego bloga na Litwie, pisze do najstarszej istniejącej polskiej gazety codziennej „Kurier Wileński”, w wolnym czasie pasjonat historii i idei. Zwolennik swobodnego oprogramowania i otwartych standardów, wolności gospodarowania i słowa. Tłumacz, przewodnik, bardzo drobny przedsiębiorca.
Organizator Fundacja Służba Niepodległej, Klub Służby Niepodległej w Rzeszowie
Kolegium Liderów Służby Publicznej to projekt koordynowany przez Fundację Służba Niepodległej, realizowany we współpracy z licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi organizacjami pozarządowymi o profilu patriotycznym, który ma na celu:
1. Wzmocnienie procesu formacji przyszłych elit Rzeczypospolitej w duchu etosu propaństwowej służby publicznej i aktywności obywatelskiej.
2. Ułatwienie partycypacji młodych aktywistów trzeciego sektora w życiu publicznym poprzez podnoszenie ich poziomu wiedzy w zakresie głównych dziedzin funkcjonowania państwa.
3. Umożliwienie nawiązania kontaktu i wymiany doświadczeń pomiędzy młodymi osobami zaangażowanymi społecznie, które pochodzą z różnych środowisk i części Polski.
Projekt został sfinansowany z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 (Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego).