Większe wpływy z podatku VAT
W ciągu ostatnich trzech lat wprowadzono ponad 20 regulacji zapobiegających oszustwom podatkowe.
Są to m.in. systemy śledzenia i kontroli przewozu paliw i innych wrażliwych produktów, uszczelnienie obiegu faktur – wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego, a także scalenie Krajowej Administracji Skarbowej. Ministerstwo Finansów zapowiada kolejne regulacje prawne, mające na celu poprawę wydajności polskiego systemu podatkowego, który wciąż cechuje się niespójnością i brakiem tak ważnej dla podatników stabilności. Stworzenie nowego systemu podatkowego, który cechować się będzie przejrzystością i efektywnością fiskalną jest jednym z założeń polityki rządu. Istotne jest zwłaszcza uszczelnienie systemu podatkowego, co przełoży się na wzrost dochodów państwa.
W 2015 roku wpływy do budżetu z podatku VAT wynosiły 123 mld zł. Z raportów Komisji Europejskiej wynika zaś jasno, że w 2015 roku luka podatkowa wyniosła ponad 40 mld zł – tyle pieniędzy trafiło wówczas na konta przestępców podatkowych zamiast do budżetu państwa. Biorąc pod uwagę najnowsze dane, podejmowane do tamtej pory wysiłki na rzecz wyższych wpływów do budżetu nie przyniosły wymiernych efektów. Natomiast bieżące działania instytucji publicznych owocują konkretnymi wynikami.
W tym roku planowany wpływ z podatków VAT do budżetu skarbu państwa szacowany jest na poziomie 180 mld złotych. Oznacza to więc znaczne zwiększenie dochodów państwa z tego tytułu. Zwiększone wpływy budżetowe to wzrost możliwości inwestycyjnych Polski. Warto jednak wprowadzać kolejne narzędzia we współpracy z przedsiębiorcami. Wszystkim powinno zależeć na równych i przejrzystych zasadach. Oszuści VAT przynoszą bowiem w tym samym stopniu szkodę państwu, co innym przedsiębiorcom, którzy uczciwie rozliczają swoją działalność.