Modernizacja źródła ciepła w Ciepłowni Łańcut
ŁAŃCUT. Miejska spółka ciepłownicza - „Ciepłownia Łańcut” Sp. z o.o. przeprowadziła w 2017 r. kolejny etap modernizacji źródła ciepła mający na celu poprawę efektywności energetycznej wytwarzania ciepła oraz zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w Łańcucie i w jego okolicach.
Fot. UM Łańcut
Modernizacja źródła ciepła polegała na demontażu zużytego kotła wodnego typu WR10 i montażu na jego miejscu nowego kotła parowego typu OR10-EM, który wykonywany jest w technologii ścian szczelnych i obecnie współpracuje z nowoczesnym układem odpylania spalin, zapewniającym emisję pyłów poniżej 30 mg/Nm3. Konieczność zmniejszenia emisji zanieczyszczeń pyłowych wynikneła z rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 22 kwietnia 2011 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji oraz z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2193 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza ze średnich obiektów energetycznego spalania (tzw. dyrektywy MCP).
28 kwietnia 2017 r. spółka zawarła umowę pożyczki z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, która została przeznaczona na dofinansowanie modernizacji. Kwota przyznanej pożyczki wyniosła ok. 3 mln zł. Pożyczka z WFOŚiGW stanowiła 80 % nakładów na realizację zadania, które zostały zaplanowane w wysokości prawie 4 mln zł
Spółka przeprowadziła również modernizację układów odpylania spalin 2-ch pozostałych eksploatowanych kotłów parowych typu OR10. Modernizacja układu odpylania kotła Nr 1 miała miejsce w 2016 r. a kotła Nr 2 w 2017 r. Nakłady na modernizację układów odpylania tych kotłów wyniosły łącznie ok. 1,2 mln zł
Wykonanie prac modernizacyjnych umożliwia Ciepłowni dostarczanie pary technologicznej do gorzelni budowanej w Fabryce Wódek „Polmos Łańcut” S.A., co powoduje istotne obniżenie kosztów jednostkowych wytwarzania ciepła.