Wibrometr dla jasielskiego sanepidu
JASŁO. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jaśle wzbogaciła się o wibrometr - urządzenie do pomiaru i analizy drgań.
Fot. Katarzyna Pacwa
Sprzęt został zakupiony przez starostwo, a służył będzie do przeprowadzania badań na stanowiskach pracy, na których pracownicy są szczególnie narażeni na drgania.
- Stacja jasielska starała się o zakup tego urządzenia przez około 7 lat, bo na naszym terenie cały czas jest zapotrzebowanie na tego typu usługi - mówi Dariusz Pomprowicz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Jaśle. - Chodzi o zakłady pracy, w których u pracowników występują drgania, mające negatywny wpływ na zdrowie. Jestem ogromnie wdzięczny, że władze powiatu bardzo szybko zareagowały na moje prośby i w ciągu 2-3 miesięcy udało się zakupić sprzęt.
Zakup wibrometru jest też jednym z pierwszych z działań w kierunku samofinansowania się jasielskiej placówki.
- Głównym celem zakupu wibrometru była pomoc Sanepidowi w samofinansowaniu się laboratorium - mówi Tadeusz Górczyk, członek zarządu powiatu. - Jeszcze kilkanaście tygodni temu było bardzo głośno o likwidacji laboratorium w Jaśle. Po rozmowach z dyrekcją i spotkaniu z pracownikami, uznaliśmy, że powinniśmy podjąć działania, które zbliżyłyby jasielskie laboratorium do samofinansowania się. To z kolei byłoby najlepszym argumentem na odrzucenie jakichkolwiek prób likwidowania czegoś, co się samo finansuje.
Wibrometr SV 106 to najnowszy, sześciokanałowy miernik i analizator drgań oddziałujących na człowieka. Przyrząd spełnia wymogi normy ISO 8041:2005 i stanowi doskonały wybór do pomiarów drgań ogólnych zgodnie ze standardami ISO 2631 oraz drgań miejscowych zgodnie z ISO 5349. Przyrząd ma zaimplementowane, domyślne ustawienia zgodne z polskimi przepisami dotyczącymi pomiarów drgań na stanowiskach pracy. Nowością jest użycie sześciu kanałów pomiarowych, co w praktyce daje możliwość użycia dwóch trójosiowych czujników. Dzięki temu możliwy jest jednoczesny pomiar obydwu rąk pracownika lub np. poduszki siedzenia i oparcia. Oprócz wyników takich jak RMS, Peak, Peak-Peak, MTVV, A(8), NDN, jednocześnie, przyrząd jest w stanie wykonywać analizę częstotliwościową drgań w pasmach oktawowych i tercjowych. Wyjątkową funkcją jest możliwość nagrania sygnału czasowego (eng. raw signal) w postaci plików wav, jednocześnie z sześciu kanałów. Wyniki pomiarowe są zapisywane w postaci plików danych w wewnętrznej pamięci miernika bądź na karcie MicroSD. Daje to możliwość zapisu danych o objętości do 32GB.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jaśle badając warunki pracy w zakładach przeprowadza badania: mikroklimatu, oświetlenia, hałasu, zapylenia, substancji toksycznych i drgań. Na te ostatnie narażone są kończyny górne pracownika i cały organizm, co w konsekwencji prowadzi do powstawania chorób wibracyjnych.
Wibrometr, który kosztował blisko 50 tys. zł będzie służył do pomiaru drgań, m.in. na takich stanowiskach pracy jak: kierowcy samochodów ciężarowych, autobusów czy wózków widłowych.
ac