Preferencyjne pożyczki dla firm turystycznych z Polski Wschodniej
BIESZCZADY. Dziś (wtorek, 27.02.2018 r.) w Arłamowie odbyło się kolejne z serii spotkań dla przedsiębiorców, na którym zaprezentowano instrument finansowy – „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia -Turystyka”.
Fot. Pixabay/CC0
Instrument „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka” to pożyczki dla przedsiębiorców działających w Polsce Wschodniej, którzy chcą rozwijać bazę i usługi dla turystów. Finansowane są ze środków krajowych. Łączny budżet instrumentu to 200 mln zł. Środkami zarządza Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Ich dystrybucją w regionach zajmują się instytucje finansujące – ich lista dostępna jest na stronie BGK. W województwie podkarpackim jest to Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A. z Mielca.
Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy z makroregionu mogą liczyć na pożyczkę w wysokości do 500 tys. zł. Można ją wykorzystać m.in. na budowę i remont obiektów infrastrukturyturystycznej, uzdrowisk, infrastruktury rekreacyjno-sportowej, obiektów noclegowych oraz na tworzenie i rozwój parków tematycznych. O pożyczkę mogą się starać również przedstawiciele tradycyjnych zawodów, zajmujący się rękodziełem i rzemiosłem, przedsiębiorcy wytwarzający i sprzedający żywność ekologiczną czy produkty tradycyjne i regionalne.
Zaletą pożyczki na rozwój turystyki jest preferencyjne oprocentowanie (pomoc de minimis). Na dodatkowe preferencje (brak wymaganego wkładu własnego i niższe oprocentowanie) mogą liczyć „Miejsca Przyjazne Rowerzystom” w ramach Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo oraz młode przedsiębiorstwa (do dwóch lat działalności).
- Jesteśmy świadomi ograniczeń, jakie tutejsze firmy napotykają planując inwestycje. Głównym problemem jest kapitał. Dlatego oddajemy w ręce przedsiębiorców instrument finansowy, który pomoże im rozwinąć biznes, a wszystkim da zróżnicowaną ofertę wysokiej jakości usług turystycznych w Polsce Wschodniej – mówił Adam Hamryszczak, wiceminister inwestycji i rozwoju, obecny dziś (wtorek, 27.02.2018 r.) na spotkaniu dla przedsiębiorców w Arłamowie, na którym zaprezentowano program.
Korzyści odniesie nie tylko Polska Wschodnia. Nowe miejsca pracy i wzrost poziomu dochodów ludności regionów turystycznych to ważny, choć nie jedyny, efekt dla gospodarki. W ujęciu krajowym wzrost ruchu turystycznego stymuluje rozwój przedsiębiorczości, innowacji, powoduje zwiększenie przychodów nie tylko firm obsługujących turystów ale także dochodów budżetowych samorządów lokalnych.