Przewodnik po Podkarpaciu dla Niemców
PODKARPACKIE. W krainie żubra górskiego i serdeczności - nosi nowa książka Kornelii Golombek o Podkarpaciu.
To już druga książka Kornelii Golombek skierowana do czytelników w Niemczech, propagująca walory krajoznawcze regionu Podkarpacia. W tym tomie znalazły się rozmaite tematy, ale wiodącym jest przyroda, a tytułowy „żubr górski” wziął się z fascynacji najdalszym zakątkiem regionu, jakim są lasy w dolinie górnego Sanu. Wśród osób, które pomogły autorce zebrać materiał do książki, było wielu leśników, stąd spotkanie promocyjne zorganizowano właśnie w Mucznem. Gospodarzem spotkania był Jan Mazur, nadleśniczy Nadleśnictwa Stuposiany. Odbyło się ono 30 grudnia w Centrum Promocji Leśnictwa.
- Spotkałam tu nie tylko dzikie zwierzęta i fantastyczny świat przyrody, ale i wielu serdecznych ludzi; otwartych, przyjaznych i gościnnych, stąd właśnie tytuł książki - wyjaśniała Kornelia Golombek. - Wśród tych ludzi znalazłam też leśników, którzy wykonują swą pracę z wielką pasją, stąd wiele leśnych motywów trafiło na karty książki.
- To przewodnik napisany z dużym wyczuciem zarówno lokalnych i regionalnych niuansów, jak też oczekiwań odbiorcy, którym jest niemiecki czytelnik - mówiła obecna na promocji Maria Kurowska, wicemarszałek województwa podkarpackiego. - Pani Kornelia to osoba niezwykła, potrafi wzbudzić zainteresowanie i zaufanie, stąd i publikacja zapewne znajdzie odbiorców, którzy zechcą osobiście odwiedzić nasz region.
Kornelia Golombek wyemigrowała do Niemiec jako nastolatka, obecnie jest wykładowcą Uniwersytetu w Düsseldorfie, specjalizując się w międzykulturowej edukacji dorosłych i psychologii komunikacji. Poprzez swoje wykłady i publikacje chce budować „mosty porozumienia między narodami”. Podkarpacie uznała za „region z duszą” i poświęciła mu swój poprzedni tom przewodnika kulturowego w języku niemieckim. Była tu kilkadziesiąt razy, spotykała się z dziesiątkami ludzi, poruszając się przeważnie autobusem, bowiem uznaje ten środek lokomocji za najlepszy do nawiązywania rozmów i poznawania mieszkańców regionu.