„Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”
W I połowie 2017 roku krajowe podróże wzrosły o 7 proc. w porównaniu do I połowy 2016 roku. Ministerstwo Sportu i Turystyki i Polska Organizacja Turystyczna chcą ten ruch zintensyfikować – ma temu służyć akcja „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”, której trzecia edycja będzie miała miejsce od 6 do 8 października. Zgłosiło się do niej 560 podmiotów oferujących usługi turystyczne.
– Turystyka to biznes. Usługi, kulinaria, noclegi, kultura, sport, rekreacja – to system naczyń powiązanych, a zadaniem polskiego rządu jest wzmacniać turystykę, budować jej potencjał, a także efektywnie ją promować zarówno w kraju, jak i za granicą – mówi Witold Bańka, minister sportu i turystyki.
Ocenia się, że turystyka to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki w Polsce. Jej udział w PKB to ok. 6 proc. Szacuje się, że w turystyce pracuje ponad 760 tys. osób, a na rozwoju rynku korzystają inne sektory gospodarki, m.in. budownictwo, transport czy rolnictwo.
Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w 2016 roku Polskę odwiedziło 17,5 mln turystów zagranicznych (wzrost o 4,5 proc. rdr.), przede wszystkim Niemców. Coraz częściej na zwiedzanie naszego kraju decydują się Włosi, Francuzi, Brytyjczycy, Szwedzi, Słowacy i Amerykanie.
Rośnie też rodzimy ruch turystyczny. Z „Charakterystyki krajowych i zagranicznych podróży mieszkańców Polski w 2016 roku”, przygotowanej przez resort turystyki, wynika, że Polacy wzięli udział w 43,5 mln krajowych podróżach turystycznych, w tym w 17 mln długookresowych i 26,5 mln krótkookresowych. Rosnącemu zainteresowaniu krajową turystyką sprzyjają organizowane ogólnopolskie akcje promujące wypoczynek w Polsce.
– Nowe dane – w porównaniu do lat ubiegłych – wskazują, że mamy zdecydowany wzrost podróży wewnątrzkrajowych, krótkookresowych i długookresowych realizowanych przez naszych rodaków. Jeśli chodzi o podróże długookresowe, powyżej pięciu dni, jest ich ponad pół miliona więcej, co pokazuje, że jest zainteresowanie, że akcje promujące Polskę i miejsca dotąd może nieodkryte mają sens, bo przekładają się na wzrost podróży – przekonuje minister sportu i turystyki.
W całej Polsce organizowana jest akcja „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”, podczas której turyści mogą skorzystać z 50-proc. zniżek. Najbliższa jej edycja odbędzie się w dniach 6–8 października. Do akcji dołączyło 560 podmiotów, a cały projekt ma ożywić krajową turystykę w niższym sezonie i wzmocnić promocję oferty wśród turystów krajowych. Z wiosennej akcji skorzystało 70 tys. osób. Ocenia się, że w październiku ze zniżek może skorzystać 100 tys. Polaków.
– Akcja „Polska Zobacz Więcej – weekend za pół ceny” jest organizowana po raz trzeci przez Polską Organizację Turystyczną i Ministerstwo Sportu i Turystyki. Biorą w niej udział wszystkie polskie regiony. Liderem jest województwo małopolskie, gdzie do akcji zgłosiło się ponad 100 obiektów i miejsc, a w dalszej kolejności Dolny Śląsk (62) oraz województwo pomorskie (49) – wskazuje Jacek Janowski, dyrektor Departamentu Produktu Turystycznego i Współpracy Regionalnej Polskiej Organizacji Turystycznej.
Do akcji dołączają partnerzy nie tylko z miejsc doskonale już znanych turystom, lecz także z tych nieco mniej popularnych zakątków Polski. Dla nich takie inicjatywy są szansą na zaistnienie wśród zwiedzających Polskę.
Eksperci podkreślają, że istnieje wiele marek turystycznych, które są dobrze znane w danym regionie, ale w skali całego kraju są słabo kojarzone. Przykładem może być Wielki Gościniec Litewski, czyli szlak turystyczny nawiązujący do dawnego szlaku handlowego i pocztowego z czasów I Rzeczypospolitej, obejmujący oprócz Polski także Litwę i Białoruś. Zobaczyć będzie można jednak znacznie więcej.
– Do akcji zgłosiły się bardzo różnorodne obiekty. W Centrum Szkła w Krośnie turysta może zobaczyć, jak tworzy się szkło, własnoręcznie wyprodukować jakiś element szklany, przy okazji zwiedzić Krosno i odwiedzić Bieszczady. Atrakcje można łączyć z noclegiem, a wszystko jest znacznie tańsze niż w sezonie letnim – podkreśla Jacek Janowski.
Centrum Dziedzictwa Szkła Sp.z o.o., Blich 238-400 Krosno, Podkarpackie
Klub ATOMsfera Bursaki 4538-400 Krosno
Klub EUROGYM - Strefa Sportu i RelaksuBursaki 4538-400 Krosno, Podkarpackie
Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w RzeszowieMickiewicza 1335-064 Rzeszów, Podkarpackie
Muzeum Ziemi Leżajskiej, Mickiewicza 20 A, 37-300 Leżajsk, Podkarpackie
Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, ul. Wolska 36, 36-100 Kolbuszowa, Podkarpackie
Muzeum-Zamek w Łańcucie, Zamkowa 1, 37-100 Łańcut, Podkarpackie
DM Sportowca Błonie - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sanoku, ulica Królowej Bony
Hilton Garden Inn Rzeszów, Al. Kopisto 1, 35-315 Rzeszów, Podkarpackie
Sala zabaw Koliberek w Dworze Wapowce, Wapowce 78, 37-700 Przemyśl, Podkarpackie
Pensjonat HAGI, ul. Sanatoryjna 1, 37-620 Horyniec - Zdrój, Podkarpackie
Podziemne Przejście Turystyczne w Jarosławiu, Rynek 5, 37-500 Jarosław, Podkarpackie
Przemyskie Podziemia, Rynek 1, 37-700 Przemyśl, Podkarpackie
OSW Jawor w Polańczyku ul. Zdrojowa 21, 38-610 POLAŃCZYK, Podkarpackie
Hotel Solina SPA, Myczkowce, 38-623 Myczkowce, Podkarpackie
Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, ul. Sandomierska 27, 39-400 Tarnobrzeg , Podkarpackie
Pałac Sieniawa, KOŚCIUSZKI, 32, 37-530 SIENIAWA, Podkarpackie
Wine Garden Hotel , Kombornia 1 38-420 Korczyna, 38-420 Kombornia, Podkarpackie
Dwór Kombornia Hotel & SPA****, Kombornia 1 38-420 Korczyna, 38-420 Kombornia, Podkarpackie
Apartamenty Studio Solina, Solina 67, 38-610 Solina, Podkarpackie
Młodzieżowy Ośrodek Turystyczny Brama Bieszczad, Olchowa 63, 38-516 Olchowa, Podkarpackie
Wyspa Energetyk, ul. Św. Jana, 38-610 Polańczyk, Podkarpackie,
Pałac Olszanica, Olszanica 222, 38-722 Olszanica, Podkarpackie
Schron Kierowania Obroną Cywilną, ul. Borelowskiego 12, 37-700 Przemyśl, Podkarpackie
Hotel Hetman *** Langiewicza 29b, 35-085 Rzeszów, Podkarpackie
Bristol Tradition & Luxury Hotel, Kopernika 12, 35-002 Rzeszów, Podkarpackie
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1, 37-450 Stalowa Wola, Podkarpackie
Newseria Biznes