„Mądrość Syracha” - wystawa Marii Monikowskiej-Tabisz
RZESZÓW.
W czwartek 14 września o godz. 18.00 w Galerii r_z w Rzeszowie odbędzie się wernisaż wystawy grafiki autorstwa Marii Monikowskiej-Tabisz zatytułowanej Mądrość Syracha.
Cykl czternastu prac inspirowany tzw. księgami mądrościowymi Starego Testamentu to kolejna - po Księdze Psalmów zaprezentowanej w 2009 roku - wizualna interpretacja biblijnych tekstów, stworzona przez artystkę działającą w rzeszowskim środowisku od ponad 25 lat. Wykorzystując technikę grafiki komputerowej Maria Monikowska-Tabisz porusza tematy od wieków budzące ludzkie emocje i skłaniające do refleksji, takie jak władza, bogactwo, moralność, sprawiedliwość czy śmierć. Eksponowane w Galerii r_z prace powstały na przestrzeni ostatnich trzech lat.
- Biblia, poza jej religijnym wymiarem, to zbiór praktycznych, życiowych wskazówek, które pomagają nam zmagać się z codziennymi wyzwaniami – mówi Maria Monikowska-Tabisz. – Swoją twórczością staram się skłonić odbiorców, by sięgnęli po teksty sprzed tysięcy lat i przekonali się, że są wciąż bardzo aktualne. Wierzę, że zawarta w nich mądrość pomaga nam zmieniać na lepsze siebie i swoje życie – podkreśla artystka.
Prace Marii Monikowskiej-Tabisz będzie można oglądać od 15 września do 8 października w galerii Związku Polskich Artystów Plastyków przy ul. 3 maja 16 w Rzeszowie. Wstęp wolny.
Patronem medialnym wystawy jest Radio Via.
Maria Monikowska-Tabisz jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie ASP). W latach 1973-1990 mieszkała i tworzyła w Koszalinie.
W czasie stanu wojennego i ponim aktywnie działała w niezależnym ruchu artystycznym. Specjalizowała się w collage'u podświetlanym, malarstwie olejnym, pasteli i malarstwie ściennym. Zwieńczeniem tego okresu był cykl trzynastu wielkoformatowych obrazów pt. Apokalipsa zainspirowanych wizją Świętego Jana.
Od 1991 roku mieszka w Rzeszowie, mocno angażując się w działalność Rzeszowskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Stworzyła m. in. cykle malarskie pt. „Księga Psalmów” i „Droga Krzyżowa” oraz wiele obrazów sakralnych, które zdobią świątynie na Podkarpaciu. Maluje również abstrakcje, erotyki, portrety i pejzaże, ma także w dorobku wielkoformatowe, realistyczne malarstwa ścienne. Wiele satysfakcji sprawia jej pisanie ikon. Techniki jakimi najczęściej się posługuje to akryl i grafika komputerowa.
W swojej karierze artystycznej uczestniczyła w ponad 130 wystawach ogólnopolskich, okręgowych i poplenerowych, w Polsce i za granicą. Swoje malarstwo prezentowała również na wystawach indywidualnych. Jej obrazy znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych oraz w zbiorach Kościoła Katolickiego w Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech.