Czy w Polsce obowiązują wyroki sądów zagranicznych?
Wyroki wydawane w sprawach cywilnych przez sądy obcych państw mogą być bezpośrednio wykorzystywane do egzekucji roszczeń na terenie Polski.
By wyrok wydany przez zagraniczny sąd Europejskiej był egzekwowany także w Polsce, musi być wykonalny przede wszystkim w państwie, w którym został wydany. Natomiast polski są musi mu nadać klauzulę wykonalności.
- W celu uzyskania klauzuli wykonalności, czyli dokumentu pozwalającego wszcząć egzekucję komorniczą, wierzyciel powinien przedstawić polskiemu sądowi oryginał wyroku sądu zagranicznego oraz dokument stwierdzający, że orzeczenie to jest prawomocne, w państwie w którym zostało wydane - adwokat Michał Karwowski, partner w kancelarii Freliszka i Karwowski Adwokacka sp. p. - Postępowanie przed polskimi sądami toczy się w języku polskim, a zatem wszelkie urzędowe dokumenty powinny być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.
Sąd nie nada klauzuli wykonalności w przypadku zajścia przesłanek negatywnych, np. gdy wyrok jest sprzeczny z podstawowymi zasadami porządku prawnego w Polsce. Podobnie klauzula wykonalności nie zostanie nadana, gdy w trakcie postępowania wyjdzie na jaw, że strona w postępowaniu zagranicznym była pozbawiona możliwości obrony, lub też gdy zgodnie z polskim prawem wyłącznie właściwy do rozpatrzenia danej sprawy był sąd polski.
- Są to jednak sytuacje wyjątkowe i w przeważającej większości przypadków klauzula wykonalności zostanie nadana – dodaje mecenas Michał Karwowski. - Po uzyskaniu klauzuli, wierzyciel jest uprawniony do złożenia wniosku do komornika celem wyegzekwowania zadłużenia.
W przypadku sądów krajów należących do Unii Europejskiej procedura jest znacznie prostsza, bo sąd nie bada czy zachodzą przesłanki negatywne, a nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności następuje niemal automatycznie.
kar