Wołosate - osada, czy jednak wieś?
Mieszkańcy Wołosatego i władze gminy Lutowiska, w powiecie bieszczadzkim. Miejscowi radni 10 listopada przyjęli uchwałę „w sprawie wystąpienia z wnioskiem o zmianę rodzaju miejscowości Wołosate.”
Fot. wikimedia/Commons
Wnioskowali o dokonanie zmiany statusu miejscowości z osady - jaką Wolowate jest obecnie - na wieś. Odpowiedni wniosek wpłynął do wojewody podkarpackiego 28 listopada.
Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, wydała właśnie swoją opinię.
Zanim jeszcze doszło do podjęcia uchwały i skierowania wniosku do wojewody, przeprowadzono oczywiście także konsultacje z mieszkańcami Wołosatego. Na ogólną liczbę 44 uprawnionych do głosowania, „w konsultacjach wzięło udział 31 osób, spośród których za proponowaną zmianą opowiedziało się 30 osób a 1 osoba oddała głos nieważny. Ww. wynik wykazuje 96,77 proc. poziom poparcia dla proponowanej zmiany rodzaju miejscowości Wołosate, przy frekwencji w konsultacjach - 70,45 proc. liczby mieszkańców uprawnionych do głosowania” - czytamy w opinii wojewody.
Co więcej, „jak wynika z informacji przekazanych przez wnioskodawcę, Wołosate od czasu powstania w 1556 r. we wszystkich urzędowych dokumentach i wykazach figurowało jako wieś i dopiero w spisie miejscowości z roku 2012 figuruje jako osada”.
Ewentualną zmianę Wołosatego z osady na wieś, pozytywnie zaopiniował też starosta Powiatu Bieszczadzkiego. Był oczywiście i głos na nie. Przeciwko opowiedział się dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego „stwierdzając, że rodzaj miejscowości Wołosate odpowiada ustawowej definicji osady.”
Jednak innych argumentów za zmianą było jeszcze całkiem sporo, w tym zerowe koszty administracyjne i dla samych mieszkańców.
Ostatecznie wojewoda Ewa Leniart pozytywnie zaopiniowała wniosek i dała zielone światło do zmiany.