Czy Parlament Europejski odrzuci ACTA?
BRUKSELA. Parlament Europejski nie głosował do tej pory w sprawie ratyfikacji porozumienia ACTA. Postępowanie w tej sprawie dopiero się rozpoczyna.
Tomasz Poręba, fot. Adam Cyło
Dopiero 29 lutego 2012 będzie miała miejsce pierwsza wymiana poglądów w tej sprawie na forum Komisji Handlu Międzynarodowego PE. To będzie pierwsza wymiana zdań w sprawie ostatecznego stanowiska Parlamentu wobec ratyfikacji. W tym samym czasie przygotowane będą opinie w Komisjach: Przemysłu, Rozwoju, Prawnej i Wolności Obywatelskich. Wszystkie one złożą się na raport, który Parlament Europejski przyjmie w kolejnych miesiącach.
Jednak 24 listopada 2010 Parlament Europejski przyjął natomiast niewiążącą rezolucję dotyczącą stanu negocjacji nad ACTA.
- Głosowanie za nią europosłów PiS nie oznaczało w żaden sposób “Tak” dla ACTA – zastrzega Tomasz Poręba, poseł do Parlamentu Europejskiego. - Procedura legislacyjna w PE nie była wówczas i nie jest do dzisiaj otwarta. Głosowanie, które odbyło się 24 listopada 2010r. w PE było swoistym odniesieniem się do zakończonych negocjacji. Przyjęta rezolucja wnosiła szereg zastrzeżeń do porozumienia ACTA. Podkreślam, że przed nami raport Parlamentu Europejskiego w tej sprawie i chcę zapewnić, że Prawo i Sprawiedliwość będzie wobec ACTA przeciw.
PiS złożyło wniosek o narodowe referendum w tej sprawie, gdyż zdaniem partii wiele punktów tej umowy niebezpiecznie zmierza w kierunku cenzury internetu i ograniczenia praw obywateli do informacji.
- Mam tu na myśli chociażby punkt 4, który stanowi o możliwości ustanowienia przepisów zgodnie, z którymi państwo ma prawo przekazywać dane abonentów przedsiębiorcom, którzy mają podejrzenie, że konto danego użytkownika było wykorzystane do naruszenia ich praw – dodaje poseł Poręba.
Zdaniem Tomasza Poręby, podpisując porozumienie ws. ACTA rząd Donalda Tuska popełnił duży błąd, gdyż nie tylko nie przeprowadzono w naszym kraju żadnych konsultacji społecznych w tej sprawie, ale wbrew temu co mówił minister Michał Boni, nie byliśmy pod żadną presją. Polska jako jedno z pierwszych państw członkowskich podpisała ACTA, mimo że mamy czas do marca 2013 r. Podpisu nie złożyły jeszcze Cypr, Estonia, Niemcy, Słowacja i Holandia.
Aby ACTA mogła wejść w życie wymaga zgody Parlamentu Europejskiego i ratyfikacji przez państwa członkowskie. ACTA nie będzie wpływać na prawo polskie bez ratyfikacji a na nią musi wydać zgodę Sejm.
- Sytuacja jest taka, że Parlament Europejski może odrzucić kontrowersyjną uchwałę – mówi europoseł. – To wpłynie na decyzję, którą ma podjąć Rada Unii Europejskiej. Dyskusja zacznie się od nowa.
ac