Przychody największych podkarpackich firm
Województwo podkarpackie według różnych rankingów dynamicznie się rozwija, jednak próżno szukać firm z naszego regionu w gronie 20-30 największych pod względem przychodów przedsiębiorstw w Polsce.
Wpływy podkarpackich spółek stanowią 3% obrotów wszystkich polskich firm, natomiast w przeliczeniu na mieszkańca podkarpacki biznes rocznie generuje ok. 30 tysięcy złotych na osobę, czyli połowę średniej dla całej Polski, która wynosi ok. 60 tysięcy złotych.
Poniższe zestawienie i wykresy zostały opracowane na podstawie danych znajdujących się w bazie Splentum oraz danych GUS dotyczących przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 49 pracowników. Analizy i wskaźniki tego typu są stosowane w wycenach przedsiębiorstw i analizach strategicznych opracowywanych przez firmę Splentum.
- Podkarpacki biznes znajduje się w dobrej kondycji, wyraźnie widać, że firmy z regionu potrafią się dynamicznie rozwijać nawet bez wykorzystania możliwości, jakie daje warszawska giełda. Co prawda pod względem łącznej sprzedaży naszemu regionowi daleko jeszcze do Mazowsza, Wielkopolski czy Śląska, ale niemal połowę wszystkich województw zostawia w tyle – komentuje Piotr Oratowski ze Splentum Sp. z o.o.
Podkarpackie firmy w skali całego kraju
W znanym rankingu „Lista 500” dziennika Rzeczpospolita, klasyfikującym największe polskie przedsiębiorstwa wg przychodów, znajdują się cztery firmy z Podkarpacia – są to PGE Obrót S.A. (Rzeszów), Asseco Poland S.A. (Rzeszów), Firma Oponiarska Dębica S.A. (Dębica) oraz Orlen PetroTank Sp. z o.o. (Widełka). Te same przedsiębiorstwa zajmują pierwsze cztery miejsca w rankingu spółek z Podkarpacia o największych rocznych przychodach.
W ścisłej czołówce tego zestawienia wysoką pozycję mają firmy z branży lotniczej – mowa o przedsiębiorstwach, które produkują części (MTU Aero Polska Sp. z o.o., Pratt & Whitney Rzeszów S.A.). Oprócz nich dużymi przychodami mogą się pochwalić m.in. Bać-Pol S.A. (Rzeszów), Uniwheels Production Poland Sp. z o.o. (Stalowa Wola) czy Kronospan Mielec Sp. z o.o. Pierwszą dziesiątkę rankingu zamyka firma Federal-Mogul Gorzyce Sp. z o.o.
Informacja i komunikacja na wysokim poziomie
W poszczególnych sektorach gospodarki reprezentacja Podkarpacia również nie odnotowuje wysokich wyników. Jedyne miejsce na podium przypada jej w sekcji J „Informacja i komunikacja” (wg PKD 2007), gdzie Asseco Poland S.A. ustępuje spółce Orange Polska S.A. Natomiast tuż poza pierwszą trójką największych polskich przedsiębiorstw w sekcji D „Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych” plasuje się PGE Obrót S.A. Pozostałych reprezentantów próżno szukać nawet w pierwszych dwudziestkach rankingów.
Giełdowe wcale nie największe
Dobrym uzupełnieniem zestawienia spółek z regionu o największych przychodach będzie sprawdzenie ich pozycji na giełdzie. Okazuje się jednak, że podkarpackie firmy nie szukają kapitału na warszawskim parkiecie. Obecnie akcje 10 podmiotów są notowane na GPW (na 483 w skali całego kraju, co daje 2%). Na rynku akcji NewConnect sytuacja wygląda podobnie. Z województwa podkarpackiego notowanych jest tam 5 spółek na 411 w skali całego kraju (1%). Warto zwrócić uwagę, że spośród podkarpackich spółek giełdowych jedynie Asseco Poland S.A. oraz Firma Oponiarska Dębica S.A. meldują się w pierwszej dziesiątce największych przychodowo przedsiębiorstw regionu (wyłączając PGE Obrót S.A., które jest spółką zależną w Grupie Kapitałowej PGE).