Praca na wakacjach? Ministerstwo Finansów radzi
Czy praca wakacyjna dziecka może wpłynąć na przysługującą ulgę rodzinną? Czy zbieranie runa leśnego jest opodatkowane? Ministerstwo Finansów na czas wakacji przygotowało mini poradnik pozwalający uniknąć wielu błędów i kłopotów.
Fot. Pixabay/CC0
Praca sezonowa a ulga rodzinna.
Rodzice planujący skorzystać z ulgi na dzieci powinni, podczas podejmowania decyzji o wyrażeniu zgody na wakacyjną pracę swoich dzieci, zwrócić szczególną uwagę na limit wysokości dochodu jaki młodzież może osiągnąć, nie pozbawiając rodziców możliwości skorzystania z ulgi. Odliczenie ulgi na dzieci przysługuje rodzicom wykonującym władzę rodzicielską, opiekunom prawnym, jeżeli dziecko z opiekunem zamieszkuje oraz rodzicom zastępczym.
- Z ulgi mogą korzystać także osoby wychowujące pełnoletnie dzieci do 25 roku życia pod warunkiem, że dzieci te uczą się lub studiują (także za granicą) i nie uzyskały w roku podatkowym dochodów w łącznej wysokości przekraczającej 3089 zł (tyle obecnie wynosi w Polsce kwota wolna od podatku) – wyjaśnia Edyta Furman, rzecznik prasowy Izby Skarbowej Oddział w Rzeszowie.
Jeżeli osobiście zbieramy owoce runa leśnego: maliny, różne jagody itp. i owoce naszej pracy sprzedajemy to taka sprzedaż zwolniona jest z podatku. Natomiast jeżeli zbioru dokonuje osoba specjalnie do tego celu zatrudniona to w takiej sytuacji podatek jest naliczany.
Wakacyjna praca poza granicami kraju wiąże się również z koniecznością rozliczenia podatkowego. Co do zasady każdy obywatel RP podlega polskiemu prawu podatkowemu. Tak więc wynagrodzenie uzyskane za pracę najemną poza granicami podlega opodatkowaniu wg polskich przepisów podatkowych, z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.Jeżeli praca wykonywana jest za granicą dla zagranicznego pracodawcy, co do zasady, dochody takie będą podlegały opodatkowaniu zarówno w tym państwie, jak i w Polsce.
Już po raz siódmy Ministerstwo Finansów wraz z izbami i urzędami skarbowymi bierze udział w akcji „Przed wakacjami, co warto wiedzieć?” Szczegółowe informacje dostępne są m.in. na stronach: Izby Skarbowej, Celnej i Ministerstwa Finansów.