Projekt „Przedsiębiorczość w praktyce” - najlepsze uczniowskie biznesplany
PODKARPACKIE. 18 zespołów uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia prezentowało dziś (19 kwietnia 2016), w Zespole Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie, swoje biznesplany – pomysły na biznes, a wszystko to w ramach.
Projekt realizowany był od września 2015 r. do marca 2016 r. Uczniowie mieli za zadanie realizować praktyczne zadania konkursowe, następnie brali udział w warsztatach prowadzonych przez specjalistów z: ZUS, Izby Skarbowej w Rzeszowie i Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz nauczycieli przedsiębiorczości.
Dziś przed gronem ekspertów prezentowali swoje biznesplany. Były klasyczne pomysły ale nie zabrakło też bardziej kreatywnych jak: salon pielęgnacyjny dla zwierząt, firma fotodron -zajmująca się fotografowaniem z powietrza różnych imprez, oraz firma produkująca meble z materiałów uzyskanych z odzysku, w tym wypadku z palet drewnianych. I to właśnie ten ostatni pomysł n biznes zwyciężył. Pierwsze miejsce zajęli: Michał Święch, Patrycja Fuglewicz, Paulina Koza z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie. Drugie miejsce przypadło uczniom z Zespołu Szkół Zawodowych z Przeworska, trzecie zajął Zespół Szkół Technicznych z Leżajska.
„Przedsiębiorczość w praktyce” - to projekt skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, podjęty z inicjatywy Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rzeszowie w ramach Społecznej Podkarpackiej Akademii Najlepszych Praktyk (która istnieje od trzech lat)przy udziale Izby Skarbowej w Rzeszowie, Oddziału Okręgowego NBP w Rzeszowie, Wojewódzkiego Urzędu Pracy wraz z Zespołem Szkół Ekonomicznych im. M. Skłodowskiej-Curie, Zespołem Szkół Licealnych w Leżajsku i Zespołem Szkół nr 2 w Rzeszowie.
- Projekt odniósł sukces, bo zainteresował młode osoby przedsięwzięciem. Dziś o tytuł walczyło 18 zespołów ale należy pamiętać, że te osoby zostały wyłonione spośród 680 uczniów klas drugich szkół ponadgimnazjalnych – mówi Grażyna Sabik, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie.
- Podstawowym celem projektu było wyposażenie uczniów w wiedzę i praktyczne umiejętności: rozliczania się z tytułu składek i podatków, składania właściwych dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS, korzystania z programu Płatnik, z produktów bankowych, pozyskiwania kapitału, zakładania i prowadzenia biznesu, wyboru formy opodatkowania oraz aktywności na rynku pracy. Projekt miał na celu pokazanie uczniom jak funkcjonuje biznes w praktyce – wyjaśnia Małgorzata Bukała, rzecznik ZUS w Rzeszowie.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli marszałek województwa podkarpackiego i prezydent Rzeszowa.