Strzyżowskie inwestycje i plany na rok 2016
STRZYŻÓW.
Fot. Archiwum Urzędu Miasta
Burmistrz Strzyżowa Mariusz Kawa zapowiada realizację kilku niemałych inwestycji. W planach jest m.in. uzbrojenie terenów przemysłowych przyszłej strefy ekonomicznej przy ul. 1-go Maja (o czym już informowaliśmy), rozpoczęcie kompleksowej modernizacji stadionu sportowego przy ul. 1-go Maja, budowę kanalizacji sanitarnej w Godowej, budowa kanalizacji sanitarnej Strzyżów – Góra Żarnowska (strona prawa) i Dobrzechów (za torami), dokończenie budowy tzw. małej obwodnicy miasta. W zamiarach jest również opracowanie koncepcji budowy nowoczesnego Centrum Kultury w Strzyżowie.
- Przygotowujemy szereg projektów do nowych naborów w ramach perspektywy 2014-2020 – mówi Mariusz Kawa - burmistrz Strzyżowa - Jeśli chodzi o duże zadania, to uda nam się je zrealizować pod warunkiem, że pozyskamy fundusze zewnętrzne.
Mariusz Kawa dodaje, że w tym roku chce powołać w Strzyżowie CIS – centrum integracji społecznej - jednostkę zajmującą się przywracaniem na rynek pracy osób uzależnionych, wykluczonych, nieradzących sobie. Kolejnym działaniem ma być powołanie spółdzielni socjalnej, gdzie zatrudnienie znajdą długotrwale bezrobotni.
W 2016 r. poszerzymy zakres współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi – już zwiększyliśmy pieniądze w projekcie budżetu gminy na kulturę, dziedzictwo historyczne, pomoc społeczną, edukację czy sport.
- Trzeba przyznać, że wiele zadań gminy realizują w oparciu o dobre funkcjonowanie organizacji pozarządowych, które z reguły są tańsze, bardziej efektywne i bardziej mobilne – dodaje burmistrz.
Mariusz Kawa uważa, że szansą dla jego gminy jest zmodernizowana linia kolejowa z dużym prawdopodobieństwem na uruchomienie podmiejskiej kolejki aglomeracyjnej Rzeszów-Strzyżów–Rzeszów oraz dodatkowe połączenia z Krosnem. Kolejną szansą ma być modernizacja drogi wojewódzkiej Babica-Strzyżów wraz z dużą obwodnicą Strzyżowa oraz realizacja rządowego programu budowy S-19 do Babicy.
- Te wszystkie zadania inwestycyjne zostaną zrealizowane w najbliższych pięciu-siedmiu latach. Spowodują one, że staniemy się bardzo atrakcyjnym miejscem do zamieszkania, rekreacji i inwestycji sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Nie ukrywam, że konieczne może być poszerzenie granic miasta. Na pewno musimy przygotować nowe tereny dla inwestycji i budownictwa mieszkaniowego, co już w tym roku się rozpocznie – mówi burmistrz. - Uważam, że pierwsze kroki należy podjąć jeszcze przed styczniem 2017 roku. Chcemy rozpocząć od obszaru nazywanego Godowa – Pustki, bardzo dynamicznie rozwijające się nowe osiedle domków jednorodzinnych.
Dorota Zańko