Mieszkania komunalne w dawnej szkole
PRZEMYŚL Trwa adaptacja budynku przy ul. Tarnawskiego.
Fot. mpec.przemysl.pl
Na budynek z mieszkaniami komunalnymi przerabiany jest były Zespół Szkół Odzieżowych i Ogólnokształcących. Do tej pory wyremontowany został dach budynku, stropy, wymieniono również instalacje.
- Lokali będzie 26 - informuje Robert Choma, prezydent Przemyśla - Wartość całego zadania to 3,3 mln zł. 40 proc. to dotacja z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Prezydent zapowiada też, że podobne inwestycje będą prowadzone w mieście także w następnych latach.
Adaptacja byłego Zespół Szkół Odzieżowych i Ogólnokształcących na mieszkania komunalne, rozpoczęła się w ub. roku. Zgodnie z planem ma zakończyć się w czerwcu.
Budynek ul. Tarnawskiego 15 powstał w latach 1927-1928. Budowę prowadziło Żydowskie Towarzystwo Szkoły Ludowej, kierowane przez dr Efraima Schutzmana. Początkowo było tylko jedno piętro. Obiekt otwarty został 14 października 1928r. przy udziale przedstawicieli władz miasta i administracji rządowej, przybyłego na tę uroczystość rabina ze Lwowa dr Levi Freunda oraz organizacji żydowskich. Budowa kosztował 150 tyścy złotych. Większość tej kwoty udało się zgromadzić zaciągając pożyczki, część pochodziła ze składek społecznych i subwencji różnych instytucji. 10 000 zł na ten cel przeznaczyła gmina żydowska, niewielką kwotę władze miasta.
W 1934 r. dobudowano drugie piętro, natomiast w latach 1937-38 wybudowano obok drugi budynek (Tarnawskiego 13), który połączono z już istniejącym. W 1937 r. powstał projekt dalszej rozbudowy budynków szkolnych i rozpoczęto zbiórkę funduszy na ten cel. Wojna przeszkodziła temu.
W roku 1938 liceum i gimnazjum wraz ze szkołą powszechną posiadały w obu budynkach 41 pomieszczeń, w których mieściły się zarówno klasy lekcyjne jak i pracownie, gabinety przedmiotowe, warsztaty stolarskie, krawieckie i introligatorskie oraz biblioteka z czytelnią i sala gimnastyczna. W gimnazjum organizowano również kursy (geograficzne, językowe) prowadzone zarówno w języku polskim jak i hebrajskim. Działał też chór, do którego należało ok. 70 uczniów, a także wydawano własną gazetę "Hayeinu" w języku polskim i hebrajskim.
W czasie okupacji sowieckiej, mieściła się tutaj szkoła im. Alejchema z hebrajskim językiem wykładowym. Po wojnie w budynku tym mieściła się m.in. szkoła, internat i przedszkole. Ostatnim użytkownikiem budynku był Zespół Szkół Odzieżowych i Ogólnokształcących im. Armii Krajowej / Zespół Szkół Zawodowych nr 2, który funkcjonował do roku 2005. Od tamtego czasu budynek był nieużytkowany. Kilka razy próbowano go sprzedać. Wreszcie miasto umieściło w nim mieszkania komunalne.