Międzynarodowe sympozjum nt. choroby Alzheimera
RZESZÓW. Rozmowa z Elżbietą Burzyńską, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej „Sanatorium” w Górnie, organizatorka sympozjum.
Elżbieta Burzyńska, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej „Sanatorium” w Górnie
- Dziś, 10 grudnia w Rzeszowie rozpoczyna się dwudniowe seminarium międzynarodowe poświęcone rozwiązywaniu problemów osób starszych, chorych na zespoły otępienne, w tym na chorobę Alzheimera. Kogo będziemy gościć na tym sympozjum?
Udało nam się zaprosić najlepszych neurologów z kraju i ze świata. Oprócz fachowców z Norwegii z NKS Olaviken, z którymi od dłuższego czasu współpracujemy, będziemy gościć także m.in. ekspertów z Stanów Zjednoczonych (z uniwersytetu na Florydzie i uniwersytetu w Harvardzie), z Wielkiej Brytanii, czy profesorów z Uniwersytetu Jagiellońskiego-Collegium Medium w Krakowie.
- Jaki jest cel tego seminarium?
Ta konferencja międzynarodowa porusza bardzo ważny problem, czyli tych pacjentów, którymi my się opiekujemy w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Górnie, tej jednostki chorobowej, która zajmujemy się w Zakładzie od 15 lat. Borykamy się z różnymi problemami, ale wypracowaliśmy też różne standardy swojej pracy. Jesteśmy praktykami. W konferencji będą uczestniczyły osoby z całego świata, które zajmują się tym zagadnieniem w swojej pracy zawodowej, które chcą się z nami podzielić różnymi informacjami, nowościami. To seminarium to wymiana informacji, nie tylko na poziomie regionalnym, czy ogólnopolskim, ale także europejskim i światowym. To know how, wymiana doświadczeń to jeden z najważniejszych elementów realizowanego przez nas projektu. Nie kryję dumy z tego, że tak mały zakład jak nasz organizuje tak duże i ważne przedsięwzięcie. Trzeciego dnia sympozjum tj. w sobotę nasi zagraniczni goście odwiedzą DPS i „Sanatorium” w Górnie.
- Ta kolejna konferencja nt. zespołów otępiennych nieprzypadkowo odbywa się na Uniwersytecie Rzeszowskim?
Z informacją o problemach ludzi starszych, chorobach związanych ze starzeniem się, o chorobach neurogennych chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona. Stąd też obecność na naszej konferencji samorządowców, przedstawicieli różnych organizacji, ale też lekarzy z Podkarpacia, czy studentów i pracowników UR. Wszak na tej uczelni został w październiku br. uruchomiony kierunek lekarski. A geriatria staje się jedną z wiodących dziedzin medycyny
- Sami finansujecie tak dużą konferencję?
- To seminarium międzynarodowe jest kolejną inicjatywą w ramach projektu pn. „Rozbudowa, przebudowa pawilonu Nr 10 ZOL dla osób starszych i przewlekle chorych w Górnie wraz z infrastrukturą”, który w 80 % współfinansowany jest z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a pozostałe 20 % jego wartości stanowi wkład własny SP ZZOZ „Sanatorium” w Górnie.
W ramach tego projektu we wrześniu br., z okazji przypadającego 21 września Światowego Dnia Choroby Alzheimera, zorganizowaliśmy na UR konferencję nt. choroby Alzheimera. Wówczas udział w niej wzięli nasi partnerzy z Norwegii. Przypomnę, że ten projekt służy rozbudowie naszej placówki i wyodrębnieniu w ramach naszego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego miejsc dla chorych otępiennych - powstanie ich 70 (obecnie ci chorzy przebywają w kilku budynkach). Ta inwestycja jest niezwykle istotna, z tego względu, że jesteśmy jedynym w naszym regionie ośrodkiem ukierunkowanym na tę jednostkę chorobową. Szacujemy, że w woj. podkarpackim z zespołami otępiennymi boryka się ok. 10-12 tys., z czego odpowiednią opieką objętych jest zaledwie kilka procent z nich.
Rozmawiała Dorota Zańko
Seminarium rozpoczyna się dziś o godz. 14.